"Bu sır ve hikmet içindir ki, mu’cizeler seyrek ve nâdir verilir." Efendimiz'in (asm) binlerce mu’cizesi varken, bu cümle doğru mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimiz (asm)'in hayatında nübüvvete ait durumlar olduğu gibi, beşeriyetine ait ahval de bulunuyor. Ve bu iki durum imtihan sırrını bozacak seviyede değildir.

Hayatında hiç mu’cize olmaması nübüvvet açısından mümkün olmadığı gibi, ömrünün her anının mu’cize olması da beşeriyet ve imtihan açısından mümkün değildir. Allah Resulü (asm.) bazen aç ve susuz kalmış bazen de parmaklarından sular akmıştır.

İslam âlimleri Peygamber Efendimiz (asm)'in bine yakın mu’cizesi olduğunu ifade ediyorlar. Lakin bu mu’cizeler hem anlık hem bir ihtiyaca binaen hem de ispat-ı nübüvvet için vaki olmuşlar. Bu mu’cizeler Peygamber Efendimiz (asm)'in hayatını bütünü ile kuşatıp beşeriyeti izale etmemişlerdir. Bazen bir günde on mu’cize göstermiş, bazen de günlerce ne vahye ne de mu’cizeye mazhar olmuştur.

Peygamber Efendimiz (asm)'in mu’cizeleri öyle bir dengede ve adetullah çerçevesinde zahir olmuş ki, imtihanın sırrına zarar vermemiştir.

Diğer bir husus, mu’cizeleri sayı bakımından değil, müddet bakımından ele almak gerekir. Belki gösterilen mu’cizelerin zaman açısından toplam müddeti beş-on günü bulmaz, Halbuki Peygamber Efendimiz (asm)'in hayatı yirmi üç yıl yani yaklaşık 8.349 gündür. Bu açıdan bakılacak olursa, beş on gün sekiz bin küsur gün yanında seyrek kalır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...