"Ramazan-ı Şerif bu fâni dünyada, fâni ömür içinde ve kısa bir hayatta bâki bir ömür ve uzun bir hayat-ı bâkiyeyi tazammun eder, kazandırır. Evet, bir tek Ramazan, seksen sene bir ömür semerâtını kazandırabilir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbadetle ya da ibadet şuuru ile geçirilen her bir dakika, ahirette sevap açacak hayır tohumları gibidir. Özellikle bazı özel ve seçkin zaman dilimleri var ki, o zamanda yapılan her bir ibadet ahirette sonsuz nimetler açan mübarek ağaçlar gibidir. Mesela, o zaman diliminde Kur’an okursan her bir harfine otuz bin sevap yazılır, yani bir harf okursun otuz bin sevap açar.

Bazen özel günlerde işçi, memur vs., “özel ikramiyeler” verilir. "İşte, Ramazan-ı Şerif âdeta bir âhiret ticareti için gayet kârlı bir meşher, bir pazardır."

Ramazan ayı ahiret gibi sonsuz bir kâr kazandıran manevi bir pazar bir sergi alanı gibidir.

"Ve uhrevî hasılat için gayet mümbit bir zemindir." Ramazan ayı ahiret açısından verimli bir tarladır, burada eker orada biçersin.

"Ve neşvünemâ-i a’mâl için, bahardaki mâ-i Nisandır." Ramazan ayı nisan yağmuru gibidir, amelleri yeşillendirip büyütür.

"Saltanat-ı rububiyet-i İlâhiyeye karşı ubudiyet-i beşeriyenin resmigeçit yapmasına en parlak, kudsî bir bayram hükmündedir.”(1)

Ramazan ayı, Allah’ın mükemmel idareciliğine muazzam şefkatine ve harika cömertliğine karşı geniş, gösterişli ve düzenli bir kulluk ile karşılık verme zamanıdır.

Ramazan ayı içinde Kadir Gecesi gibi öyle değerli öyle bereketli öyle sevaplı bir gece var ki, insana seksen sene sevapla geçirilmiş bir ömrü kazandırabiliyor. Bu anlamda Ramazan ayı sonsuz ahiret hayatını içinde barındıran bereketli bir çekirdek gibidir.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dokuzuncu Mektup, İkinci Risale (Ramazan Risalesi).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...