"Risale-i Nur benim değil, Kur’ân’ın malıdır; Kur’ân’ın feyzinden gelmiştir. Hiçbir kuvvet onu Anadolu’nun sinesinden koparıp atamayacaktır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Risale-i Nur Kur'ân'a bağlıdır; Kur'ân ise Arş-ı Âzamla bağlanmıştır. Kimin haddi var ki, onu oradan söküp atsın?"(1)

ifadesinde olduğu gibi, Risale-i Nurları hiçbir kuvvet Anadolu’nun sinesinden, kalbinden ve vicdanından çıkartıp atamaz.

Çünkü Anadolu ile İslam et ile tırnak gibi olmuşlar. Risale-i Nur da bunların bu zamanda çimentosu olduğu için, küfür ne İslam’ı ne de Risale-i Nur'u Anadolu’nun bağrından söküp atamaz.

Zaten hadiseler de bu cümleyi doğruluyor. Artık anadolu insanı Risale-i Nur'u okumamış olanlar bile o mantıkla yoğrulmuş ve Ehl-i sünnetin düşüncesiyle dini değerlendirmektedir. Bu kadar menfi çalışma ve gayrete karşı yine salabet ve ciddiyetini korumuştur.

Bütün İslam ülkeleri içerisinde din noktasında en ciddi sıkıntıları çeken bu ülke insanı olduğu halde, yine İslamı müspet hareket mantığı içerisinde yaşayan ve İslam dünyasına hüsnümisal olan da yine bu Anadolu insanıdır. Madem istikametli olanları Allah'ın muhafaza etmesi O'nun bir kanunudur. Elbette itikat ve yaşayış itibariyle istikameti muhafaza eden bu toprakların insanını da Allah muhafaza edecektir. Bu istikametli ve kazançlı neticeyi kazandıran Risaleleri de bu millet elbette sahiplenecek ve hiçbir kuvvet bu nimeti burdan söküp atamayacaktır.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, 37. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...