"Risale-i Nur bir Sedd-i Zülkarneyn gibi bir sedd-i Kur’ânî vazifesini görebilir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'un insanlığa ne kazandırdığını ve hangi zararları bertaraf ettiğini kısa maddeler halinde sıralayalım:

Birincisi, Risale-i Nur, vermiş olduğu tahkiki iman dersleri ile milyonlarca insanın imanını kurtarıyor; küfür ve inkâr istilasına karşı imani bir set bir bend oluyor.

İkincisi, Risale-i Nur, vermiş olduğu tahkiki iman dersleri ile Müslümanların ahlaki değerlerini düzeltiyor. Zira güzel ahlak sağlam bir iman ile olabilir. Kalbi boş, imanı taklidi olan Müslümanların hâlihazırdaki ahlaki değerleri içler açısı.

Üçüncüsü, Risale-i Nur, vermiş olduğu tahkiki iman dersleri ile toplumun ve toplumu oluşturan aile hayatının korunmasına hizmet ediyor. Modern toplumların en büyük sorunlarından birisi de toplum ve aile düzeninin bozulmasıdır.

Dördüncüsü, Risale-i Nur, vermiş olduğu tahkiki iman dersleri ile insanın kalp ve ruh dünyasını aydınlatıyor ve insana hem dünyada hem ahirette büyük bir mutluluk kazandırıyor...

Daha sayamadığımız çok noktalarla "Risale-i Nur, Sedd-i Zülkarneyn gibi bir sedd-i Kur'anî" vazifesini görüyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

saidtr
Seddi Zülkarneyn nasıl ki, dehşetli ve korkutucu maddi saldırılara karşı yapılmış ve dayanmış ise; Risaleler de Kur'ani sed olarak, dehşetli, elemli, zulümlü, garazkarane ve gaddarane manevi saldırılara karşı bizleri koruyor ve savunuyor ve dayanıyor, Elhamdülillah.....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ihlasnur
Sedd-i Kur'an olan Risale-i Nurdur. O halde bu seddin banisi - ustası kim Bediüzzaman. Malzemesi ne dir Risale-i Nurdur. Talebeleri ise sur'da nöbet tutan askerlerdir. O halde Bediüzzaman Zamanın Zülkarneynidir. Zinnureyn'idir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...