"Risale-i Nur iman kurtarıcıdır." ifadesine; "Kur'an mı iman kurtarıcı, yoksa Risale-i Nur mu?" şeklinde mukabele edenlere ne denebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur zaten bir Kur’an tefsiridir ve bütün gücünü Kur’an'dan alıyor. Dolayısı ile bu soru çok saçma ve yüzeysel bir sorudur.

Nasıl "İmam-ı Rabbani yazmış olduğu eserleri ile yüz binlerce Hindu’nun Müslüman olmasına vesile olmuş." derken, Kur’an ile kıyaslanması abes ise, Risale-i Nur'un iman kurtarma konusunda Kur’an ile kıyaslanması da bir o kadar abestir.

Çünkü tarihte milyonlarca alim, evliya, asfiya, müfessir Kur’an'dan güç alarak milyonlarca insanın hidayetine sebep olmuşlar. Risale-i Nur da bunlardan bir tanesidir, o kadar. Şayet Kur’an olmasa idi, Risale-i Nur diye bir eser de olmazdı.

Yani Risale-i Nur'un bütün derdi ve hedefi, Kur’an’ın mesajlarını anlatmak ve muhtaç gönüllere ulaştırmaktır. Böyle bir tefsiri Kur’an ile kıyaslamak -haşa- ona rakip gibi takdim etmek, tam bir hamakattır.

Tarih kitaplarında "Hazreti Ebu Bekir (ra) birçok sahabenin hidayetine vesile olmuş." derken, "Hazreti Ebu Bekir mi yoksa Kur’an mı?" demek nasıl bir safsataysa, aynı şekilde "Risale-i Nur mu yoksa Kur’an mı?" demek de aynı şekilde bir safsatadır. Örnekleri çoğaltabiliriz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Cevabınız için Allah razı olsun.. soruyu soran arkadaşa okuttum.. tatmin oldu.. Allah ebeden razı olsun.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Risale-i Nur daki hakikatlar, iman kurtarmamıza vesile oluyor, Risale-i Nur, doğru bir itikad, güzel bir bakış açısı veriyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...