"Risale-i Nur iman kurtarıcıdır." ifadesine; "Kur'an mı iman kurtarıcı, yoksa Risale-i Nur mu?" şeklinde mukabele edenlere ne denebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur zaten Kur’an’ın manevî bir tefsiridir; bütün gücünü O’ndan alıyor. Dolayısı ile bu sual çok saçmadır.

"İmam-ı Rabbani yazmış olduğu eserleri ile yüz binlerce Hindu’nun Müslüman olmasına vesile olmuş" derken, bunun Kur’an ile kıyaslanması nasıl abes ise, Risale-i Nur'un iman kurtarma hususunda Kur’an ile kıyaslanması da bir o kadar abestir. Çünkü tarihte milyonlarca âlim, evliya, asfiya ve müfessir Kur’an'dan kuvvet alarak milyonlarca insanın hidayetine sebep olmuşlar. Risale-i Nur da bunlardan bir tanesidir, o kadar. Şayet Kur’an olmasa idi, Risale-i Nur diye bir eser de olmazdı.

Risale-i Nur'un bütün derdi ve gayesi, Kur’an’ın ulvî hakikatlerini muhtaç gönüllere ulaştırmaktır. Böyle bir tefsiri Kur’an ile kıyaslamak -hâşâ- ona rakip gibi takdim etmek, en büyük bir cehalettir ve tam bir hamakattır.

"Hazret-i Ebu Bekir (ra) birçok sahabenin hidayetine vesile olmuş" derken, "Hazret-i Ebu Bekir mi yoksa Kur’an mı?" demek nasıl bir safsataysa, aynı şekilde "Risale-i Nur mu yoksa Kur’an mı?" demek de aynı şekilde bir safsatadır. Misalleri çoğaltabiliriz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Cevabınız için Allah razı olsun.. soruyu soran arkadaşa okuttum.. tatmin oldu.. Allah ebeden razı olsun.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Risale-i Nur daki hakikatlar, iman kurtarmamıza vesile oluyor, Risale-i Nur, doğru bir itikad, güzel bir bakış açısı veriyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...