"Risale-i Nur mev'id-i Ahmedî (a.s.m.) ve müjde-i Haydarî (r.a.) ve beşaret ve teavün-ü Gavsî (k.s.) ve tavsiye-i Gazalî (k.s.) ve ihbar-ı Fârukîdir (k.s.).." Cümlesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Risale-i Nur mev'id-i Ahmedî (a.s.m.) ve müjde-i Haydarî (r.a.) ve beşaret ve teavün-ü Gavsî (k.s.) ve tavsiye-i Gazalî (k.s.) ve ihbar-ı Fârukîdir (k.s.)."(1)

Eski zamandaki büyük evliya ve alimler, ta o zamanlardan ahir zaman fitnesini ve o fitnenin karşısında, iman hizmeti ile mukabele edecek eserleri ve zatları kalben keşfedip görmüşler ve övgü ile bu eserlerden bahsetmişler. Bir kısmı da bu eserleri ta bulunduğu zamandan teşvik ve tavsiye etmişler.

Nasıl Peygamber Efendimiz (a.s.m.) vahyin o eşsiz ikliminden ilham alarak gelecekteki ümmetlerinin halinden haberler vermiş. Bazen sakındırmış, bazen tavsiye ve teşviklerde bulunmuş. Mehdi (r.a)'a teşvik etmesi, Deccale karşı sakındırması buna örnek olarak verilebilir. Aynı şekilde peygamberlerin varisleri konumunda olan alim ve evliyalar da Peygamberimiz (a.s.m.)'in manevi riyaseti ve terbiyesi altında, kalbi birtakım keşiflerle kendinden sonra gelecek fitnelere ve hayırlı zatlara işarette ve beşarette bulunmuşlar.

İşte asrının hakimi ve müceddidi olan İmam Gazali (r.a) da birtakım kalbi keşiflerle, Risale-i Nur'u ve Kur’an’i hizmetlerini ta o zamandan görmüş ve gelecekteki zatlara onu teşvik ve tavsiye etmiş. Bunun çok örnekleri ve delilleri evliya divanlarında mevcuttur. Üstad bunlardan bir kısmını, Sikke-i Tasdik-i Gaybiye adlı eserinde delilleri ile izah etmiştir.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 60. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihlasnur
burada geçen tavsiye-i gazali nedir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İmam Gazali Hazretlerinin tavsiyesinin içeriği hakkında elimizde net bir bilgi bulunmuyor. Belki de manevi alemde bir tavsiyedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

mev'id-i Ahmedî ,, açar mısınız

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Risale-i Nur mev'id-i Ahmedî (A.S.M.): Peygamberimizin geleceğini vaad ettiği bir zatın eseridir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...