Risale-i Nur'da, Tevrat ve İncil'den Peygamber Efendimizin peygamberliğine dair yapılan alıntılar ve işlenen konuların yalan olduğu iddia ediliyor. Said Nursi yalan mı söylemiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu duyarlılığınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz. Bunlara zaman zaman gerekli cevaplar veriliyor. Doğrusu bunlarla uğraşmayı biz fazla önemsemiyoruz. Çünkü bu gibi bir iki sitenin ortaya attığı bilgiler, aslı astarı olmayan sözlerden ibarettir... Bediüzzaman gibi bu asrın tüm alimlerinin ittifakla ilmi kariyerine saygı duyduğu bir zat hakkında "Said Nursi'nin yalanları" şeklindeki bir ifadeyi kullanmaları, zaten bunların nasıl bir zihniyete sahip olduklarını ortaya koymaktadır. "Yemişli ağaç taşlanır" ifadesi meşhurdur. Bunların da aklı varsa külliyatı alıp-okuyup istifade etsinler diye temenni ediyoruz.

Bizler ümmet olarak zındıklar, kâfirler dururken artık birbirimizle uğraşmayı bir tarafa bırakmamız icab etmektedir. Tarihi olaylardan ders alıp birbirimizle ittifak zamanı geldi geçiyor. Eğer uhuvveti aramızda tesis etmezsek, yarın bizim çocuklarımız ve torunlarımız bizlere hesap sormayacaklar mı.? Rabbimiz bizlere hesap sormayacak mı? "Ben sizleri gönderdim ki birbirinizle boğuşasınız diye mi?" diye hesaba çekilmeyeceğimizi mi zannediyoruz. Ecdadımız şu anda kabirlerinden kalksa ve bizlerin bu haline baksa, demiyecekler mi siz misiniz bizim netice i hayatımız.

Bu asır pozitivist, yani hakikat ve ispatçılık asrıdır. Risale-i Nur'daki her mesele Kur'an ve Hadisi şeriflere dayandığını günümüz ilim ve bilim adamları söylerken; bir site de yazılanlara fazla itibar etmemek gerektir.

Bizler hizmetlerimizle meşgul olup, bu memleket insanına faydalı olmaya çalışıp, bu eserleri gözü açık bir şekilde okuyalım. O zaman hak ve hakikatın ne derece aşikâr olduğu ortaya çıkacaktır.

Bu tür zihniyette olanlar eskiden de vardı, şimdi de var, yarında olacaktır. Bu gibiler, ehli imanın bu eserler etrafında daha fazla kenetleşmesine sebeb olacaktır. Çünkü güneşi artık balçıkla kapatmak isteyenler bunu başaramayacaklarını öğrenince, artık ne olduğu belli olmayan sözlerle bulantı vermeye çalışmaktadırlar.

Risale-i Nur sadece İncil ve Tevrat'tan almış olduğu bir kaç ibareden ibaret değil. Risale-i Nurlar Allah, Peygamberimizi (asm), öldükten sonra dirilmeyi, adalet ve ibadeti, kader inancını, melaikenin varlığını ve daha münakaşa konusu olmuş bir çok konuyu akli mantıki delillerle halledip izah eden bir eserdir. Böyle silik tabirlerle bir yere varamayacaklarını kendileri de bilmekte. Amaçları "Çamur at, tutmasa da izi kalsın." şeklindedir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hakan
Allah razı olsun. Aynen öyle. Hizmetimize bakalım, yolumuza şevkle uhuvvetle devam edelim. Şerrin icad kabiliyeti yoktur. Bizler görevimizi yerine getirsek, şerler gece gibi gider, onun yerine gündüz gelir. Allah muvaffak etsin. Vesselam
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kamuran74

Risale-i Nur Külliyatından "Lemalar" kitabınında cevabınızı bulabilirsiniz..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
abdurahmann
zaif tahripci olur, ta kuvvetli gorunsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ejder43
Çok güzel bir site hazırlamışsınız evet amaç Allah rızası olunca(bu sitenizin faaliyetleri gibi)nurlara,hakikate muhtaç,bazı vesveselere müptela olan insanlarında sizin vesilenizle kalpleri ve akılları tenevvür ediyor...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...