Risale-i Nur'u "kendi nefsimize okumak" ne demektir, ne yapmak lazımdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Başkalarına niçin okuyor isek, aynı şeyi önce nefsimize okumamız gerekir. Zira nasihat ve tebliğ, merkezden çevreye doğru yapılır. İnsanın aleminde, en merkezde duran insanın nefsi ve kendi kalbidir. Sorumluluk ve çevredekilere tesir etmek açısından; önce merkezden, yani nefsimizden başlamamız icap eder. Yoksa merkezi harap olan birisinin çevreyi ihya ve imar etmesi düşünülemez.

Başkalarına genelde imanları kuvvetlensin, farzları ifa etsin ve hayatlarına tatbik etsinler diye Risale-i Nurları okuruz ki, buna önce kendimizden başlamalıyız. Okuduğumuz veya dinlediğimiz iman hakikatlerini daima kendimize almalı, sanki tek muhatap kendimizmiş gibi hareket etmeliyiz.

Nefis kusurunu görmez, nasihati üstüne almaz, üzerine toz kondurmaz. Biz bunun tam aksini yapacağız. Yani nefsimizi daima kusurlu görüp, bütün azar ve ağır nasihatleri üzerimize alıp, ne kadar kir ve pas varsa, nefsin üstüne atacağız. Yani nefsin zıddı ve düşmanı olacağız. Bu ameliyede de en büyük silahımız Risale-i Nurlar olacak. Zira nefis zakkum gibi kötü bir bitkidir, en çok gaflet tarlasında boy atar. Risale-i Nurlar ise; tahkiki iman dersleri ile bu gaflet tarlasını huzur ve huşu tarlasına çeviriyor. Nefis terbiyesinde huzur-u İlahide meleke kesbetmek çok önemli bir keyfiyettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...