Risale-i Nur'u okumak istediği halde, anlamadığı için sıkılanlara ne tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Okuduğunuz yerlerde zaten Allah’ı sevdirecek ve tanıttıracak marifet ve muhabbet manaları yeterince vardır. Lakin oradaki marifet ve muhabbet manalarını anlamak ve inceliklerine vakıf olacak mütaala ve müzakereler yapılmadığı için, size o noktalar kapalı kalıyor. Bu sebeple öncelikle tecrübe ve birikimi olan kardeş ya da ağabeyler ile o noktaları mütalaa ve müzakere etmek gerekir. Zaten cemaat derslerinin amacı da budur. Zira herkes her meseleyi kendi başına anlamaz, bu yüzden cemaatin ortak aklına ihtiyaç vardır.

İbadet ve ahlak; imanın bir sonuç ve neticesidir. İnsanın imanı ne kadar kuvvetli ise ibadet ve ahlakı da o derece kuvvetli olur. Bu sebeple tahkiki iman dersleri, bu zamanda çok önem arz ediyor. Risale-i Nurların her tarafı tahkiki iman dersleri ile doludur. Bizim burada yapmamız gereken bu derslere iştirak etmek ve anlamak için çaba sarf etmektir.

İlk etapta Risale-i Nurlar, belki anlaşılamadığı için sıkabilir; ama anlaşılmaya başladığı zaman da tam bir ilaç ve tam bir feyiz kaynağıdır. Biz ciddi çaba sarf edersek, bir iki yıl içinde bu dil ve anlamama sorunu aşabiliriz.

İnsanlar, dünyanın adi menfaatleri için bir iki yılda yabancı dil öğrenirken, bizim ebedi saadetin vesikası hükmünde olan Risale-i Nurların dilini öğrenmememiz hakikaten büyük bir zarar ve ziyandır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Maşallah ne güzel bi cevap vermişsiniz.Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe
risalei nurdaki her bir meseleyi yeniden okudugum zaman sürekli ayrı manalar anlıyorum. herkes istidatlarına göre feyiz alıyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...