Risalelerde, cehennem bahislerine az yer verilmesinin hikmeti nedir acaba?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu asrın insanlarının ahiret inancı, materyalist felsefenin direkt ya da dolaylı etkisinden dolayı zayıfladı. Dolayısı ile gaybi ve uzak olan cehennem tehdidinden ziyade, dünyevi bela ve musibetlerden daha çok korkuyor. Risale-i Nur bu yüzden gayrimeşru şeylerin içinde bulunan peşin cezaları hatırlatarak, insanların ıslahına çalışıyor.

Allah, her bir günah ve haram içine peşinen bir ceza koymuş. Bu günah ve haramı irtikap eden birisi, genellikle peşinen cezasını bu dünyada görür ve görüyor. Mesela, içki içmenin peşin cezası midenin ülser bazen de kanser olması veya sarhoşluk esnasında insanın kendi aleyhine yaptığı tavır ve davranışlardır. Şayet Allah affetmez ise, bir de bunun ahirette cezası var.

Tabi insanların ahirete olan inancı zayıf olduğu için, cehennem korkusunun insanlar üzerindeki etkisi anlık ve geçici oluyor, bu da ıslahına yetmiyor.

Bu durumu düzeltmenin iki yolu var: Birisi, tahkiki iman ile ahiret inancının güçlendirilmesi; diğeri ise haramlar içinde bulunan peşin cezalar zikredilerek nefsin ikna edilmesidir. Çünkü nefis peşin şeylerden daha çok etkilenir ve ona göre tavır alır. Nefis maddeci ve peşinci olduğu için, onu ıslah edip ikna etmenin en tesirli yolu, günahlar içindeki peşin cezaları ve elemleri göstermektir.

Bu diğer metotlarla bir araya geldiğinde nefis üzerinde büyük bir tadilat ve ıslah yapacaktır. Diğer metotlar ise, tahkiki iman dersleri, cemaatin koruyucu iklimine girmek, günaha sürükleyecek ortam ve vesilelerden uzak durmak vesaire sayılabilir.

Ayrıca Risale-i Nur'da cehennemle tehdit azımsanacak bir düzeyde değildir. Küçük Sözler ve Gençlik Rehberi'nin her bahsinde cehennemle tehdit vardır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cemdemir
Çok güzel bir izah !
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...