Risaleleri okuyanların ve iman hakikatlarını derkedenlerin yine de günahlara kapılması nasıl olur; günahkâr Nur talebesi olabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur talebeliği bir mazhâriyettir. Ancak temel bir gaye değildir. Temel gaye, Allah'ın rızasını kazanmaktır. Diğer taraftan, günahlardan kaçınma sebebimiz de, Nur talebelilğini kaybetme endişesinden ziyâde, Allah'ın rızasını kaybetme endişesi olmalıdır. Günah işleyen bir mü'min, İslam'dan çıkmadığı gibi, Nur talebeliğinden de çıkmaz. Yalnız günahkâr bir mü'min olur.

Nefsin tazyikatından kurtulmak için tesbihatların ve hususen sığınma duaları olan, "Ecirna dualarını" ihmâl etmemek icâb etmektedir. Kader Risalesinde geçen aşağıdaki ifâdeler de yine bizim için bir hayat prensibi olmalıdır.

"Ey insan! Senin elinde gayet zayıf, fakat seyyiâtta ve tahribâtta eli gayet uzun ve hasenâtta eli gayet kısa cüz-i ihtiyârî nâmında bir irâden var. O irâdenin bir eline duâyı ver ki, silsile-i hasenâtın bir meyvesi olan Cennete eli yetişsin ve bir çiçeği olan saadet-i ebediyeye eli uzansın. Diğer eline istiğfarı ver ki, onun eli seyyiâttan kısalsın ve o şecere-i mel'unenin bir meyvesi olan zakkum-u Cehenneme yetişmesin. Demek, duâ ve tevekkül meyelân-ı hayra büyük bir kuvvet verdiği gibi, istiğfar ve tevbe dâhi meyelân-ı şerri keser, tecavüzâtını kırar..."(1)

(1) bk. Sözler, Yirmi Altıncı Söz

İlave bilgi için tıklayınız:

(Günaha) YAKLAŞMAYIN!

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Çok teşekkür ederim editörlerimiz,  Allah razı olsun sizlerden, muvaffakiyetinizin devamını Cenabı Haktan diliyorum. Sevgi ve dualarımla

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...