Said Nursi'nin İngilizlere yardım ettiği şeklinde bir bilgi Nutuk'ta geçiyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Milli Mücadele döneminde Said Nursi Hazretleri İngilizlere karşı mücadele ettiği için, hakkında idam kararı çıkmış ve Mustafa Kemal tarafından Ankara'ya davet edilmiştir. Hatta hizmetlerinden dolayı mecliste bir merasim ile karşılanmıştır.

Osmanlı Rus harbinde gönüllü albay olarak talebeleri ile Ruslara karşı savaşmış, bir çok talebesi ve öz yeğeni şehit düşmüş, kendi de yaralı olarak Ruslara esir düşmüştür.

Osmanlının bir çok sosyal olayında müspet hareketleri ile isyancıları bir nutuk ile hizaya getirip fesatların önüne geçmiştir.

Cumhuriyet döneminde kendisine yapılan onca haksızlık ve zulümlere rağmen, asla asayişi bozacak ve toplumu menfi anlamda yönlendirecek girişimlerin içinde olmadığı gibi karşısında durmuştur.

Üstad Hazretleri, Şeyh Said'i isyanından vazgeçirmek için oldukça çaba göstermesine rağmen, bazı ahmak ve cahiller halen Said-i Nursi ve Şeyh Said’i aynı kişi zannediyor. Sizin ifadelerinizden de anlaşılan, o asker Şeyh Said ile Üstad Hazretlerini karıştırıyor. Nutuk'ta Üstad Hazretleri ile ilgili hiç bir ifade geçmiyor.

İlave bilgi için tıklayınız:

MİLLİ MÜCADELE'DE BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...