"Şimdi komünistlik ve anarşistlik çıktığı için, hem Amerika hem Avrupa devletleri Kur’an’a ve ittihad-ı İslâma taraftar olmaya mecburdurlar." Şimdilerde kapitalizm almış başını gidiyor, İttihad-ı İslam'a halen taraftarlar mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hâmisen: Şimdi bu zamanda en büyük tehlike olan zındıka ve dinsizlik ve anarşilik ve maddiyunluğa karşı yalnız ve yalnız tek bir çare var. O da Kur’ân’ın hakikatlerine sarılmaktır. Yoksa koca Çin’i az bir zamanda komünistliğe çeviren musibet-i beşeriye, siyasi, maddi kuvvetlerle susmaz. Yalnız onu susturan hakikat-i Kur’âniyedir."

"Rehber Risalesindeki Leyle-i Kadir meselesi, şimdi hem Amerika, hem Avrupa’da eseri görülüyor. Onun için, şimdiki bu hükûmetimizin hakiki kuvveti, hakaik-i Kur’âniyeye dayanmak ve hizmet etmektir. Bununla, ihtiyat kuvveti olan üç yüz elli milyon uhuvvet-i İslâmiye ile ittihad-ı İslâm dairesinde kardeşleri kazanır. Eskiden Hristiyan devletleri bu ittihad-ı İslâma taraftar değildiler. Fakat şimdi komünistlik ve anarşistlik çıktığı için, hem Amerika hem Avrupa devletleri Kur’ân’a ve ittihad-ı İslâma taraftar olmaya mecburdurlar."(1)

Dinsizlik fikri o zaman komünizm ve anarşi şeklinde insanlığı tehdit ediyordu; şimdi ise kapitalizm, ahlaksızlık, fuhşiyat ve anarşi şekline bürünüp insanlığı özellikle de gençliği tehdit ve ifsat ediyor.

Aklı başında bir Hristiyan, bu habis ruha karşı mücadelede İslam ile omuz omuza vermek zorundadır. Yani kapitalizm sadece Müslümanların sorunu değil; aklı başında olan, bütün semavi dinlerin ve insanlığın ortak bir meselesidir. Dolayısı ile Üstadımızın o zaman yapmış olduğu bu tespit, bu zamanda da geçerlidir; habis ruh sadece elbise ve biçim değiştirmiştir.

Üstadımızın hedef aldığı elbise ve biçim değil o habis ruhtur, o habis ruh ise dinsizlik ve anarşizmdir. Bu habis ruh her dönemde farklı bir suret ile insanlığın karşısına çıkıyor.

Diğer bir husus, komünizm ve anarşi her ne kadar zayıflamış ve gerilemiş gibi görünüyor olsa da tahribatı ve menfi etkisi halen devam etmekte ve insanlığı ahlaken bozmaktadır. Malum tahrip etmek kolay, tadil ve tamir etmek ise çok zordur. Komünizm ve anarşinin tahribatının tadil edilmesinde insanlık omuz omuza vermek zorundadır...

1) bk. Emirdağ Lâhikası-II, 49. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...