"Şimdiye kadar ecnebiler bahane mahane tutarlardı, milletimizi eziyorlardı." cümlesini devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İkinci cihet: Şimdiye kadar ecnebîler bahane-mahane tutarlardı. Milletimizi eziyorlardı. Şimdi ise, ellerinde uruk-u insaniyetkârânelerine veya damar-ı müteassıbânelerine veya âsâb-ı dessasânelerine dokunduracak, ellerinde serrişte-i bahane olacak öyle nokta bulamazlar. Bulsalar da tutamazlar. Bâhusus medeniyet, hubb-u insaniyeti tevlid eder."(1)

Eskiden Avrupa, "Osmanlı devleti, bizim dindaşlarımız olan gayri müslimlerden cizye ve haraç alıp, onlara devlet dairesinde görev vermeyip, onları azınlık psikolojisi ile eziyor" iddiaları ile ellerinden geldiği kadar Müslüman tebayı eziyorlardı.

Şimdi medeniyetin inkişaf etmesi ile insana olan saygı ve sevgi ziyadeleşti. Avrupa’nın iddia ettiği bahane ve sebepler de ortadan kalktı. Bu sebeple biz ne kadar demokrasi ve vatandaşlık kavramına önem verir, bunu hayata geçirirsek, bu bizim elimizde bir güç ve siyasi bir silah olur. Avrupa ve ecnebiler karşısında sağlam ve metin olmamıza imkan tanır. Onlar da Müslüman tebaya iyi davranmak zorunda kalırlar. Tabi bu Osmanlı döneminde yapılmış bir analizdir. Şimdi zaman tefsirini ortaya koydu ve bu istikamette olaylar gelişti ve gelişiyor.

(1) bk. Münazarat, Sualler ve Cevaplar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...