"Teessüfü dedirten, eski zamanın lezaizinin zeval ve firakından neşet eden manevi elemlerdir. Çünkü zeval-i lezzet elemdir. Bazen muvakkat bir lezzet daimî elem verir." İzahı, burada sadece haram lezzetler mi kastediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Meşru ve helal dairede olan lezzetler insana elem vermez. Lakin meşru lezzetlere iman gözü ile bakılmaz ise o da elem ve teessüfe sebebiyet verebilir.

Dünya lezzetlerinin bir gölge, numune ve bir tadımlık olduğunu bilemeyenler için, lezzetler, meşru da olsa onların zevalinden dolayı kişi azap çeker ve acı duyar.

Ama iman gözü ile bakılırsa, o zaman o lezzetler hiçbir surette insana azap ve sıkıntı vermez. Çünkü dünyadaki bu lezzetler, cennet lezzetlerinin birer numunesidir.

Şayet o lezzetler haram ise, acı ve azap iki kat daha artar. Yani hem dünyada o lezzetlerin zevalinden azap duyar hem de ahirette onun hesabından dolayı azap çeker.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
''Mesela, bir çocuğun olur evlat sevgisinden büyük bir lezzet alırsın, sonra o çocuk ölür bir sene azap çekersin, hatta bazen bir ömür çekersin.'' cümlesinin ilgili pasajla alakası nedir,anlayamadım?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İman gözü ile bakılmaz ise evladın ölümü varlığından aldığımız lezzeti berheva eder denilmek isteniyor. Ama iman gözü ile bakıldığında o azap binden bire iner çünkü evladımız ölümle yokluğa yuvarlanmıyor ebedi bir aleme daha güzel yaşamak için gidiyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...