"Teessüfü dedirten, eski zamanın lezâizinin zeval ve firakından neş’et eden mânevî elemlerdir. Çünkü zevâl-i lezzet elemdir. Bazan muvakkat bir lezzet daimî elem verir." İzahı, burada sadece haram lezzetler mi kastediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Meşru ve helal dairede olan lezzetler elem vermez. Lakin meşru lezzetlere imani bir göz ile bakılmaz ise o da elem ve teessüfe sebebiyet verebilir.

Dünya lezzetlerinin bir numune bir tadımlık olduğunu bilemeyenler için, lezzetler, meşru da olsa kişi bu lezzetlerin zevalinden bir azap bir acı hisseder.

Ama iman gözü ile bakılırsa, o zaman o lezzetler hiçbir surette insana azap ve sıkıntı vermez. Çünkü dünyadaki bu lezzetler, asıl cennet lezzetlerinin numunesi, tadımlığıdır.

Şayet o lezzetler haram ise, acı ve azap iki katlı olur. Yani hem dünyada o lezzetlerin zevalinden azap duyar hem de ahirette onun hesabından dolayı azap çeker, demektir. Mesela, bir çocuğun olur evlat sevgisinden büyük bir lezzet alırsın, sonra o çocuk ölür bir sene azap çekersin, hatta bazen bir ömür çekersin.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
''Mesela, bir çocuğun olur evlat sevgisinden büyük bir lezzet alırsın, sonra o çocuk ölür bir sene azap çekersin, hatta bazen bir ömür çekersin.'' cümlesinin ilgili pasajla alakası nedir,anlayamadım?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İman gözü ile bakılmaz ise evladın ölümü varlığından aldığımız lezzeti berheva eder denilmek isteniyor. Ama iman gözü ile bakıldığında o azap binden bire iner çünkü evladımız ölümle yokluğa yuvarlanmıyor ebedi bir aleme daha güzel yaşamak için gidiyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...