"Gençlik damarı, akıldan ziyade hissiyatı dinler. His ve heves ise kördür, akıbeti görmez. Bir dirhem hazır lezzeti, ileride bir batman lezzete tercih eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Gençlik damarı, akıldan ziyade hissiyatı dinler. His ve heves ise kördür, akıbeti görmez. Bir dirhem hazır lezzeti, ileride bir batman lezzete tercih eder. Bir dakika intikam lezzeti ile katleder, seksen bin saat hapis elemlerini çeker." (Sözler, On Üçüncü Söz, İkinci Makamın Haşiyesi)

Çoğu zaman gencin hareketini, davranışını mantığı değil, duyguları belirler. Bu da elem, pişmanlık ve günah kapılarının açılmasına sebep olur. His ve heves akıbete ve sonuca bakmaz, o andaki lezzete bakar, sadece alacağı lezzeti düşünür. Dolayısı ile his ve hevese teslim olmuş bir insanın başı büyük bir bela içindedir demektir.

“Bir dirhem hazır lezzeti, ileride bir batman lezzete tercih eder.” ifadesi kâr-zarar hesabı yapılamadığını gösterir. Hisleriyle hareket eden “Anı yaşar!..” sonunu düşünmez. Anlık küçük kâr ile gelecekteki büyük kazanç arasında kalındığında tercih, geçici haz duygusundan yana olur. Yani lezzet söz konusu olduğunda küçüklüğüne bakılmaz. Onu elde etmek için elinden geleni yapar. Bu uğurda hissiyat itici unsurdur. Duygularından sıyrılıp mantıklı bakmaya başlasa o arzudan vazgeçmesi gerekecektir.

His ve heves, bir dakikalık intikam lezzeti ile seksen bin saat hapis elemi arasında kaldığında bir dakikalık intikam lezzetini seçecek kadar kör ve sağırdır. Bu yüzden his ve hevesin güçlü olduğu gençlik döneminde, çok dikkatli olmak gerekiyor.

İlave bilgi için tıklayınız:

- GENÇLİĞİN KURTULUŞ REÇETESİ

- GENÇLİK, HELAL DAİRE, GÜNAH VE HARAMLAR

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...