Üstad Hazretleri 1960'da vefat ediyor. Fakat doğum tarihi 1876 veya 1878 olduğundan, "Eddai" deki gibi yetmiş dokuz yaşında vefat etmiş olmuyor. Burayı anlayamadım, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yıkılmış bir mezarım ki, yığılmıştır içinde Said'den yetmiş dokuz emvat (**) bâ-âsâm âlâma."

"(**) Her senede iki defa cisim tazelendiği için, iki Said ölmüş demektir. Hem bu sene Said yetmiş dokuz senesindedir. Her bir senede bir Said ölmüş demektir ki, bu tarihe kadar Said yaşayacak."(1)

Meali: Yıkılmış bir mezarım ki, içinde Said’den yetmiş dokuz cesed, günahlarıyla ve elemleriyle yığılmıştır.

Üstad Hazretleri burada her seneyi bir mezar taşı olarak tasvir ediyor. Haşiyede izah edildiği gibi, insan vücudu altı ayda bir tazelendiği için, vücut altı ayda bir ölür sonra tekrar yeniden dirilir. Üstad Hazretleri her altı ayda ölen cesedini mezara atılmış bir taş kabul ediyor.

Üstad Hazretlerinin bu mısraları yazdığında kırk yaşlarında olduğu anlaşılıyor ve yetmiş dokuz yaşına kadar da yaşayacağına hissi kablelvuku olarak işaret ediyor. Her altı ayı bir taş kabul edersek yetmiş dokuz taşı ikiye bölünce Üstad'ın bu şiiri yazdığı tarih 1921, yaşının da takriben kırk olduğu ortaya çıkıyor. Bu şiirin yazıldığı tarih 1921 olup Üstad Hazretlerinin bundan tam kırk sene sonra, yani 1960'da vefat ettiği sabit olduğuna göre, Üstad Hazretlerinin kerameti yazıya geçmiş oluyor.

Bu cümlenin onun imzası olması ise, ömür sayfasının ve mektubunun bitişine imzasını atması anlamındadır. Yani benim ömrüm bu kadar olacak, bu şiir ve bu mısra da buna şahit ve imza niteliğindedir diyor.

(1) bk. Sözler, Lemeât, Ed-Dai.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami
...yetmiş dokuz ...bu tarihe kadar Said yaşayacak." ifadesinde Hicri 1379 vefat eden Üstad 79 yaşında vefat edeceğini değil 79 senesine kadar yaşayacağını da ima etmektedir. Nitekim öyle de olmuş Üstad Hicri 1379'da vefat etmiş. Hicri 1380 onun başında bir mezar taşı olmuştur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...