Üstad'ın Vakıflık Hakkında Beyanatı Var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risalelerde doğrudan; "evlenmiyin, vakıf olun" şeklinde bir tespit olmadığı gibi, hatıralarda da rastlayamıyoruz. Ancak hususi olarak bazı abilere teklif etmiştir. Mesela Hüsrev abiye bu anlamda bir tavsiyesi vardır. Zaten Üstad'ın yanındaki abilerin hemen hepsi de evliydi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Nur dairesindekiler nur dairesi içinde bulunmayan biriyle evlenirse bence hizmetine futur gelir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ubeydullahbnm
sünnet rasülüllahın (s.a.v.) efendimizin fiili ve kavli hallerinden cıkmıstır.. risale-i nura ve hizmete bakarkende üstaddır model... ve üstadın lisan-ı hali vakıflık için yterli ders mevcut.. daha yeni derse ihtiyac bırakmamış.. o yüzden bu hizmetin temel tası olan üstadımız ve onun vakıflık meslegini yeterince izah ve teşvik edilse daha iyi olmazmı...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Aynı zamanda Son Şahitler kitabını okurken not tutmuştum. Orada konuyla ilgili şöyle bir yer vardı. Üstad yanına gelen birisine şöyle demiş: "Şimdi evlenmeyin, evlenmenizi biraz te'hir edin. Biraz ilme ve dine hizmet edin. Yaşınız hele otuz beşe gelsin.. evlenmeyi o zaman düşünürsünüz." Bu tavsiye o abiye has ve hususî de olabilir.. İstifade etmeniz dileğiyle.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Üstad'ın 'evlenmeyin' diye bir sözü Risale-i Nur'da geçmiyor. Bilakis şu ifadeler geçiyor: "Evlenmeli.. Bekârlık, bîkârların kârıdır."(Sünuhat) İstifade edilmesi dileğiyle.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
afsin demir
1) Hususi olarak Üstad evlenmemeyi ve vakıf olmayı mı tavsiye etti Hüsrev abiye, yoksa sadece vakıf olmayı mı? Bu teklif yapılırken Hüsrev abi evli miydi? 2)Diğer bazı abiler kimlerdir? 3)Hatıralarda hususi şeylerin gecmesi gerekmez mi? Niye yazilmamiş? Bu yazilmayan hatıra hizmeti bağlar mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Vakıf demek bütün ömür dakikalarını iman hakikatlarına vakfetmektir.Evlenildiği takdirde çoluk çocuk vb. dünyevi meşgaleler zuhur edeceğinden evli vakıflık diye bir kavram yoktur.Bazı abilerimiz evli vakıflık da olabilir gibi beyanatta bulunuyorlar halbuki bilerek veya bilmeyerek vakıflık manasına ve Risale-i Nur hizmetine zarar veriyorlar.Bakın üstad ne buyuruyor:"Risale-i Nur'un talebelerine "Başkaları evleniyorlar, siz tezevvüçten (evlenmekten) vazgeçiniz" denilmemiş, denilmez. Fakat talebeler birkaç tabakadır. Bir tabakanın hakikî ihlası kaybetmemek ve hakikî fedakârlık ve a'zamî bir sadakat taşımak için, dünya ihtiyaçlarına mümkün olduğu kadar ömrünün muvakkat bir kısmında bağlanmaması bu zamanda lâzım geliyor."(hanımlar rehberi) Bu ifadeler gayet açık zaten Üstadımızın mutlak vekilim dediği son dönem en yakınında hizmetinde bulunan talebeleri Mustafa Sungur, Hüsnü Bayram gibi abilerimiz vakıflık sistemini üstadımızın uygun gördüğü şekilde devam ettiriyorlar.Onlar bu konuda bizim için gayet güzel bir örnektir.Onların üstaddan alıp yerleştirdiği vakıflık sisteminde evli vakıflık yoktur vesselam...Bidatlere ortak olmayalım.Risale-i nur hizmetini üstaddan geldiği şekilde muhafaza etmek hepimizin boynunun borcudur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Tarikatçıların virdi sünnetten üstün görmesi nasıl bir varta ise Nur cemaatine ait bir geleneği sünnet seviyesinde ve onu terk etmeyi de bidat saymak bir varta hatta bir dalalettir. Dikkat edin ifrat-ı muhabbet vasat-ı ihlaldir. Sizin gibi kardeşlerimizin ifrat ifadeleri yüzünden Nur camiasına ciddi saldırı ve hücumlar oluyor. Kaldı ki vakıflık bazı kimseler için zayıflık alameti bile olabilir çünkü imanı sarsılmaz kalbi kuvvetli insanlar hem hizmeti hem de evliliği beraber götürebilir. Evli olup da bin vakıftan daha büyük hizmet eden Nur talebeleri çoklukla var.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...