"Vahdetü’l-vücudun meşrebine sebebiyet veren aşkın envaından en mühim ciheti, aşk-ı dünyadır. Mecâzî olan aşk-ı dünya, aşk-ı hakikîye inkılâb ettiği zaman, vahdetü’l- vücuda inkılâb eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinat, Allah’ın sonsuz güzelliğine işaret eden bir levha ve alamettir. Kâinatın bu levha ve alamet yönünü unutup, bizzat kâinata gönül bağlayan bir aşık, kâinatın üstündeki güzelliklerin kaybolmasından müthiş bir ıstıraba düşüyor. Hem bu ıstırabını teskin etmek için hem de kâinat üzerindeki o fani güzelliklere beka verebilmek için, onları Allah ile ittisal etmeye çalışıyor ta ki bekaya mazhar olabilsinler.

Bu, aşk penceresinden makul olabilir, ama akıl ve madde penceresinden bakılırsa, o zaman büyük bir risk içine girer. Kalbi Allah’a yönelmiş bir zat için şu mecazi aşk hakiki aşka gidebilir; ama kalbi maddeye bakan birisini aynı şekilde götürmez, madde bataklığına sevk edebilir.

Halbuki eşya üstünde görünen bütün güzellikler, Allah’ın sonsuz güzelliğinden süzülüp gelen zayıf gölgelerdir. Bu gölgeler sadece yön levhalarıdır, yani sonsuz güzelliğe işaret eden birer ipuçlarıdır. Neden ipuçlarını takip ederek asıl kaynağa gitmek varken, ipuçlarını asıl ile ittisal edip onlara bir çeşit beka rengi verip de riskli bir yola gireyim ki.

Kalbinde Allah sevgisi tam yerleşmemiş birisi için bu yolda gitmek büyük bir tehlikedir, madde ve mecaz aşkı içinde boğulup kalma ihtimali yüksektir. Bu sebeple vahdet-i vücut yolunda gidenlerden çok azı kurtulabilmiş, denilmiştir.

Kalp pusulası mecazi aşka yakın olanlar, bu yolda gidemezler; şayet pusula İlahi aşka yakın ve yatkın ise o zaman belki gölge ile aslı ittisal yolu ile hakiki aşka yelken açabilir. Özellikle madde tapıcılığının yoğun olduğu bu asırda, bu yoldan dem vurmak tam bir cinayettir, panteizm ve monizme bir davet etmektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Oku ve Uygula
Gölge ile aslı ittisal yolu ile hakiki aşka yelken açabilir. Hocam bu cümleyi biraz açabilir misiniz. Yazıda mecazi aşkın neticesinde insan sanki yanlışına mahkum edilmiş çaresiz bırakılmış . Bu ızdıraptan kurtuluşun olmaması daha da acı.Bu cümlede bir çıkış yolu var ama yöntem yok.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İllede vahdet-i vücut diyenler için bu risk var yoksa başka yolu kabul edenlerde mesela Risale-i Nurun cadde-i kübrasında gidenlerde bu risk bulunmuyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...