"Ve bu fânî insanı ebede namzet eden ve ezelî ve ebedî bir zata muhatap ve dost yapan, bilbedahe rahmettir." Bu cümleyi izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan gibi aciz ve zelil bir mahluku, Allah’a muhatap yapan şey, onun sonsuz şefkati ve merhametidir. Bütün kâinatın insana köle gibi hizmet ettirilmesinin arkasında, yine Allah’ın sonsuz rahmet ve merhameti vardır.

Böyle olunca Allah’ın her bir isminin kâinattaki tecellilerinin arkasında yine o rahmet ve şefkat vardır. Mesela, Allah’ın kudret sıfatı kâinatı, rahmetinin bir tezahürü olarak inşa etmişir. İlim sıfatı kâinatın plan ve programını yine rahmetin saikası ile yapmaktadır. Rezzak ismi mahlukata rızkı, rahmetin sevki ile göndermektedir. Bu manayı bütün isim ve sıfatlara tatbik edebiliriz.

Demek kâinattaki bütün iş ve icraatların temelinde rahmet, şefkat ve merhamet hükmetmektedir. Böyle olunca kâinatı şenlendiren, ışıklandıran, terbiye eden, ilahi isimleri tecelliye sevk eden hep şefkat ve merhamettir.

İnsanın sonsuz yaşama arzusuna cevap verip, onun için cennet gibi ebedî bir yurdu inşa eden, yine Allah’ın sonsuz rahmeti ve şefkatidir.

İnsanın mükemmel bir şekilde beslenip büyütülmesinde de Allah’ın sonsuz şefkat ve merhameti açıkça görülmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...