Yirminci Söz, İkinci Makam, İki mühim suale karşı iki mühim cevap bölümünün sonundaki duaların ve Arabî ibarelerin meallerini verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

اَللّٰهُمَّ فَهِّمْنَاۤ اَسْرَارَ الْقُرْاٰنِ وَوَفِّقْنَاۤ لِخِذْمَتِهِ فِى كُلِّ اٰنٍ وَزَمَانٍ
سُبْحَانَكَ لاَعِلْمَ لَنَاۤ اِلاَّ مَاعَلَّمْتَنَاۤ اِنَّكَ اَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ
رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا اِنْ نَسِينَاۤ اَوْ اَخْطَاْنَا

اَللّٰهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِكْ وَكَرِّمْ عَلٰى سَيِّدِنَا وَمَوْلٰينَا مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَنَبِيِّكَ وَرَسُولِكَ النَّبِىِّ اْلاُمِّىِِّ وَعَلٰۤى اٰلِهِ وَاَصْحَابِهِ وَاَزْوَاجِهِ وَذُرِّيَّاتِهِ وَعَلَى النَّبِيِّينَ وَالْمُرْسَلِينَ وَعَلَى الْمَلٰۤئِكَةِ الْمُقَرَّبِينَ وَاْلاَوْلِيَاۤءِ وَالصَّالِحِينَ - اَفْضَلَ صَلاَةٍ وَاَزْكٰى سَلاَمٍ وَاَنْمٰى بَرَكاَتٍ بِعَدَدِ سُوَرِ اْلقُرْاٰنِ وَاٰياَتِهِ وَحُرُوفِهِ وَكَلِمَاتِهِ وَمَعَانِيهِ وَاِشَارَاتِهِ وَرُمُوزِهِ وَدَلاَلاَتِهِ وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا وَالْطُفْ بِنَا يَاۤ اِلٰـهَنَا يَا خَالِقَنَا بِكُلِّ صَلاَةٍ مِنْهَا بِرَحْمَتِكَ يَاۤ اَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ - وَالْحَمْدُ للهِ رَبِّ اْلعَالَمِينَ اٰمِينَ

"Allah’ım! Bize Kur'an'ın sırlarını anlamayı nasip et ve her an ve zamanda ona hizmet etmeye bizi muvaffak kıl."

“Seni her türlü noksandan tenzih ederiz. Senin bize öğrettiğinden başka hiçbir bilgimiz yoktur. Muhakkak ki sen her şeyi hakkıyla bilir, her işi hikmetle yaparsın.” (Bakara, 2/32)

“Ey Rabbimiz, unutur veya hatâya düşer de bir kusur işlersek bizi mesul tutma (muaheze etme.)” (Bakara, 2/286)

“Allah’ım, ümmî peygamber, elçin, peygamberin ve kulun olan Efendimiz ve dostumuz Muhammed'e, onun âline, ashâbına, hanımlarına, nesline; peygamberlere ve resûllere, kendine manen yaklaştırdığın meleklere, dostlarına ve salih insanlara salât, selâm, bereket ve kerem ihsan eyle. En üstün salât, en bol selâm, en büyük bereketler Kur'an'ın sureleri, ayetleri, harfleri, kelimeleri, manaları, işaretleri, remizleri ve delâletleri adedince (onlar üzerine olsun). Ey İlâhımız, ey Hâlıkımız, ey merhamet edenlerin en merhametlisi! Bu salâvâtlardan her birisi hürmetine bizi bağışla, bize merhamet et, bize lütufta bulun."

"Âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun.” Âmin.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...