"Yüz bin röntgen-misal fikr-i beşerî birleşse, yine o çocuğun umum efrad-ı beşeriyeye karşı birer alâmet-i farikası bulunan yalnız hakiki sima-yı veçhiyesini keşfedemez." izah eder misiniz?

Soru Detayı

- Üstad'ın dediği "hakiki simayı vechiyesi" bugün artık görülebiliyor diye biliyorum. Yani o ifade o gün için geçerliydi, ama bugün Risalenin bu kısmını iddia etmek yanlış olmaz mı?
- "Hakiki simayı vechiye" yüz hatları demek değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hakiki sima-yı vechiye" cümlesi, insanın şahsiyet kimliği demektir. İnsanın şahsiyet kimliği, onun maddi ve manevi birçok yönünü ifade eden bir tabirdir. Şahsiyet kimliğinin bütünü ile bilinmesi teşhis ve tespit edilmesi imkânsızdır.

"Mert mi namert mi, korkak mı cesur mu, cömert mi cimri mi?" gibi vasıflar kişinin manevi şahsiyetini temsil ederken; kısa mı uzun mu, kilolu mu zayıf mı, alnı açık mı dar mı, yüz hatları gibi özellikler ise kişinin şahsi kimliğini temsil eder.

Bilimin insan simasını keşfetmesi alamet ve işaretlerin gün yüzüne çıkmasından sonradır. Gayb ise, işaret ve alamet çıkmadan önceki ahvalidir.

Ayrıca embriyo (ya da cenin) hâlinde iken, yüz hatlarının bilim tarafından keşfedilmesi söz konusu değil. Hatta çocuk doğduğunda bile yüz kimliği yine gizlidir. Doğduğu zaman yüzü karışık olan bebekler daha sonra çok güzel bir simaya sahip olabiliyorlar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...