Ağacın da bir ruhu olduğu şeklinde bilgiler Risalelerde geçmektedir. Peki, ağaç kesilirse ve ondan bir masa yapılırsa ruhu ne olur? Parça parça olan ağaçta ruh kalır mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ağacın ruhu, ağacın teşekkülat kanunudur. Ağacın oluşmasında temel ve öz olan şeydir. Yani yaşam komutudur ki, bu komut bir çok sebep ve şarta bağlanmıştır.

Mesela, bir elma ağacının oluşum esası için hava lazım, su lazım, toprak lazım, güneş lazım vs. Bu lazım olan şartlardan birisi olmasa, oluşum esası denilen komut adet-i İlahi gereği bozulur ve orada tezahür etmez.

Ağacın kesilmesi o ruhun o ağaçtan ihraç edilmesi demektir. Yani her ağacın kendine özgü bir ruhu yoktur. Bitkilerde ruh kolektif ve türevseldir. Yani her türün bir oluşum prensibi vardır ve o prensip o türün ruhu hükmündedir.

Mesela, kayısı türünün oluşum esası ve prensipleri kayısı türünün bir ruhudur. Bu oluşum prensiplerinden birisi olmaz ise o oluşum esası kaybolur.

Ağacın kesilince, masa yapılması da o ruhun ağaçtan çıkması ve ayrılması anlamına gelir. Yani ağacın kesilmesi o ruhun ihraç nedenlerindendir. Bu sebeple kesilen ağacın ne kendisinde ne de onun bir parçasında o ruhtan bir eser kalmaz. Fakat çekirdeği vasıtası ile neslinin özelliklerini aktarma özelliğini Allah bitkilere vermiştir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...