" اَحَدُكُمْ kelimesiyle der: Cemaatten hayatını alan hayat-ı içtimaiye ve medeniyetiniz ne olmuş ki, böyle hayatınızı zehirleyen bir ameli kabul eder?" ifadesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Üçüncüsü: اَحَدُكُمْ kelimesiyle der: Cemaatten hayatını alan hayat-ı içtimaiye ve medeniyetiniz ne olmuş ki, böyle hayatınızı zehirleyen bir ameli kabul eder?" (Mektubat, Yirmi İkinci Mektup, Hatime.)

اَحَدُكُمْ Sizden biriniz manasına gelmektedir. Yani cemaat ve cemiyeti meydana getiren fertlerden herhangi birinin diğerini gıybet ile çekiştirmesi, elbette ki, cemiyetin huzurunu bozar ve selametini zedeler. İçtimai hayatı bir keşmekeşliğe sevk eder.

Çünkü cemiyetin samimiyet ve emniyeti, sadakat iledir. Sadakat ise birbirinin kuyusunu kazmamakla sağlanır. Bu nedenle bir cemiyet gıybet ve benzeri sadakati kıran unsurlarla kırıldığından, bu aleti kullanan cemiyetler bozulmaya ve dağılmaya mahkûmdur. Bir ailede, şirkette, cemaatte, mahallede hasılı bir toplumda gıybet yaygınsa emniyet ve sadakat kalkacağından cemiyet çöker.

Ayet-i kerimede geçen اَحَدُكُمْ kelimesi bu hassas ve mühim noktayı nazara verip, müminleri dikkatli olmaya sevk ederek, gıybetten içtinap etmeyi emrediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...