"Hiç rikkat-i cinsiyeniz, hiç sıla-i rahminiz yok mu ki, böyle çok cihetlerle kardeşiniz olan bir mazlumun şahs-ı mânevîsini insafsızca dişliyorsunuz?" "Sıla-i rahm" ile "gıybet"in vech-i tevfiki, Üstad'ın maksudu nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sıla-i Rahim, akrabalarla ilişki ve alakayı sağlam tutmak, irtibatı koparmamak demektir. Gıybet ise; insanlar ve toplumsal hayatın bağlarını zayıflatan ve koparan bir günahtır.

Sıla-i rahim, bir nevi gıybetin panzehiri gibidir. Zira gıybet, akrabalar arasındaki bağı zayıflatır, husumeti çoğaltır; sıla-i rahim ise, bağı kuvvetlendirir, muhabbeti artırır. İkisi bir arada bulunamaz. Yani sen gıybet ettiğin bir akraban ile samimi bir sevgi ve kardeşlik içinde olamazsın. Ya gıybeti terk edeceksin, ya da sıla-i rahmi terk edeceksin. İkisi bir kalpte hakiki cem olamaz.

Haysiyetli bir insan, bir akraba ya da dostunu sürekli gıybet ile çekiştirsin, sonra da bir araya geldiği zaman ona samimi bir muhabbet izhar etsin!.. Bu iki hal bir arada olmaz, hem de haysiyete yakışmaz anlamındadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...