"Aya sevmek ve nefret etmek mahalli olan kalbiniz bozulmuş mu ki, en menfur bir işi sever." Gıybet kalbin bozulması mıdır, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İkincisi: يُحِبُّ lafzıyla der: Âyâ, sevmek ve nefret etmek mahalli olan kalbiniz bozulmuş mu ki, en menfur bir işi sever?" (Mektubat, Yirmi İkinci Mektup, Hatime.)

Yukarıdaki ifade, gıybetle alakalı ayetin tefsirinde kullanılan bir ifadedir. Bu ayette geçen "yuhibbu" lafzı, sevgi, sevmek, hoşlanmak gibi manalara gelmektedir. Bu mânalar ise akıldan ziyade kalbe ait hislerdir. Zira sevginin merkezi kalptir. Dolayısı ile buradan yukarıdaki mana çıkmaktadır. Yani sevginin ve nefretin mahalli olan kalbiniz bozulmuş mu ki, böyle sevimsiz ve çirkin bir işi yapar. Zira bozulmamış bir kalp sever. Siz kardeşinizin etini yemek gibi bir davranışı sergilediğinize göre, kalbiniz bozulmuş demektir.

Evet, güzel şeyleri sevmek ve çirkin şeylerden nefret etmek, bozulmamış bir kalbin özelliğidir. Gıybet ise çirkin bir davranış olup, nefret edilmesi gereken bir davranıştır. İşte kalp nefret edilmesi gereken bir fiili (gıybeti) severek ve kabul ederek yapıyorsa, o kalp bozulmuş demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...