"Ahmed" isminin daha çok ubudiyeti, velayeti ile alakadar olduğu, mucize de velayeti ile daha çok alakadar olduğu için "Mucizat-i Ahmediye" denilmiş, diye açıklanmış. Mucize, nübüvveti ile daha çok alakadar olmaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zat-ı Muhammediye unvanı Peygamber Efendimiz (asm)'in nübüvvetini temsil ediyor. Nübüvvet ise Allah ile Peygamber Efendimiz (asm) arasında perdesiz ve en üst seviyeden bir konuşmadır. Bunun vesikası ise mucizelerdir.

Zat-ı Ahmediye unvanı Peygamber Efendimiz (asm)'in manevi velayetini temsil ediyor. Yani Allah katındaki velayetinin bir unvanıdır. Nübüvvetten çok, velayete bakıyor. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm)'in velayeti nübüvvetine bir başlangıç hükmündedir. Bu gibi ifade ve unvanlar alelade kullanılmıyor; bazı hakikatlere karine ve delalet oluyorlar.

Peygamber Efendimizin (asm) velayeti ile nübüvveti çok iç içe geçtiği için, ondan sadır olan her harikulade olaya mucize demekte bir sakınca yoktur. Yani "Mucizat-ı Ahmediye" tabirine yanlış diyemeyiz.

Peygamber Efendimiz (asm) doğumunda ve doğumundan önceki dönemlerde bile mucizeye mazhar olmuş bir peygamberdir. Halbuki bi’setten evvel Peygamber Efendimiz (asm) veli idi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...