"Bazen bir sünnetin araması bir vacibi terkettiriyor..." cümlesine örnek verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Amelin en iyi suretini taharrîden neşet eden bir vesvesedir ki, takvâ zannıyla teşeddüt ettikçe, hâl ona şiddetlenir. Hattâ bir dereceye varır ki, o adam amelin daha evlâsını ararken harama düşer. Bazen bir sünnetin araması, bir vacibi terk ettiriyor. 'Acaba amelim sahih oldu mu?' der, iade eder. Bu hâl devam eder, gayet yese düşer. Şeytan şu halinden istifade eder, onu yaralar. Şu yaranın iki merhemi var..."(1)

- Abdesti güzel ve sünnete uygun alma düşüncesi ile haddinden fazla itina edip beş on defa abdest alır; böylece hem suyu israf eder hem de vaktin kemalini ve cemaati kaçırır. Hatta bazılarının namazı kazaya kalabilmektedir.

- Gusül abdesti alınırken de benzer bir vesvese ile kişinin harama düşmesi veya farzı terk etme tehlikesi olabilir. Farz olan guslü terk edebilir.

- Şeytan bazen, "Allah’ın huzuruna kalbin temiz çıkacaksın, yoksa çıkma!" diyerek, kalbinin başka şeyleri düşünmesinden dolayı namazı terk edebilir. Kalbiyle de "huzura durma" sünnetini yerine getireceğim diye, farz olan namazı terk edebilir.

- Temizlik sünnetine uyacağım diye; her gün eşyaları yıkamak, sürekli ellerini yıkamak gibi sıkıntılara girip, bundan dolayı kocasını ihmal eden, çocuklarına dokunamayan kadınlar var... Aynı durum erkekler için de geçerlidir.

1) bk. Sözler, Yirmi Birinci Söz, İkinci makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

m.zbay
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...