Bazı ehl-i tarik ve cemaatler, Nurcuları sadece Risale-i Nur okumakla tenkit ediyorlar. Onların bu yaptıkları gıybet olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu noktada şunlar söylenebilir:

1. Öncelikle başkalarının yaptıklarına odaklanmak doğru olmaz. Her cemaat, her tarikat kendine bakmalı, kendi hizmetiyle meşgul olmalıdır. Bu açıdan din kardeşlerimizin eleştirilerinin veya tenkitlerinin gıybet olup olmadığıyla ilgilenilmez. Bu durum onların görevi, onların meselesidir.

2. Yapılan eleştiriler ve tenkitlerde haklılık payı varsa teşekkür etmek, hatayı düzeltmek ve onlar için dua etmek gerekir.

3. Eğer eleştirilerin doğru olmadığını düşünüyorsak; onları itham etmeden, hizmetlerine dil uzatmadan, yaptıkları hizmetleri takdir ederek, sadece neden böyle bir yol izlendiğinin hikmetlerini açıklamalıyız ve dualarını talep etmeliyiz.

4. Tefsir, hadis ve fıkıh gibi ilimlere meşgul olmayan Müslümanların, bütün tefsirleri veya tefsirlerin çoğunu okuması beklenmez. Bu durumda itimat ettiği bir tefsiri okuması yeterli olabilir. Eğer bir Müslüman bunu yeterli görüyorsa, diğerlerine düşen görev, ona saygı duyması ve kendisi de en azından bir tefsiri sürekli okumasıdır.

5. Nur talebeleri kapsam olarak çeşit çeşittir. Bunların esnaf ve tüccar olanları var, memur olanları var. Eğitim işleriyle ilgilenen öğretmen ve akademisyenler var. Öğrenciler var. Din işlerinde görevli imam, müezzin, vaiz hatip gibi insanlar vardır. Elbette bunların hepsinden kitap okuma hususunda aynı performans beklenmez. Herkes kendi ihtiyaç ve statüsüne göre farklı kitap okuma durumu olabilir.

Kaldı ki Nur talebeleri ibadeti sünnet-i seniyye dairesinde işleyen ve ilmihal kaide ve kurallarına göre yapan insanlardır. Bunlar her meseleyi Risalelerden okuyamayacağına göre, elbette siyer, ilmihal ve bazı hadis kitaplarını çoğu kişi okumuş ve öğrenmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...