"Padişahı bilmez, o yerlerde gasıbane, sarıkane tavattun etmek ister... Zahmetli külfetleri görür, mütemadiyen ıztırap çeker." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

- Madem padişahı bilmez; neden gasıbane, sârıkane yerleşsin ki?
- Rahatça yerleşir! "Zahmetli külfetleri görür, mütemadiyen ızdırab çeker" niye ki?
- Madem umursamaz kimin olduğunu; zahmetli külfetlerden bana ne der, keyfine bakar!..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Devleti tanımayan birisi, her şeyi kendi gücü ile yapmak zorundadır. Bu yapması mümkün olmadığı için de çok sıkıntılara maruz kalır ve dertlere müptela olur. Devleti tanıyıp ona itaat etmenin cüz’i bir külfeti ve mesuliyeti vardır, ama tanımayıp isyan etmenin bedeli daha ağır, daha tehlikeli ve daha mesuliyetlidir.

Zalimin biri, birisinin malını zorla gasbetse, onu gören kişi ya o zorbaya müdahale edip adaleti temin edecek ya da gücü yetmediği için hiçbir şey yapamayıp vicdanen azap çekecek. Her ikisi de insan için zor ve ağır bir durumdur. İnsan diğerkâm olduğu için gözü önünde olup bitenlere ilgisiz kalamaz.

İnsanın akrabalarının, komşularının hatta dünyanın en ücra bir köşesinde yaşayan birinin kederiyle kederlenir. Çünkü insanda akıl, kalp ve vicdan gibi hassas duygular bulunuyor. Başlarının dertleri ile dertlenmemek, hiçbir şeyi umursamamak ancak hayvanlar için geçerlidir. Az sonra kesilecek bir hayvan otunu yemeye devam eder. Ama kâinatın istisnasız mutlak kudret ve adalet sahibi birisi tarafından idare edildiğini bilmek, insana tarifi imkânsız bir huzur verir. Dünyada başa gelen sıkıntıların, bela ve musibetlerin birer imtihan vesilesi olduğunun bilincinde olmak insana tam bir sabır ve teslimiyeti verir.

İnsanın ihtiyaçları bütün kâinatı kuşatmış, ama insan bu ihtiyaçlarından en küçüğünü bile tedarik etmekten aciz bir vaziyette. Bu durumdaki bir insanın gözünü kulağını kapayıp hayvan gibi yaşaması gasıbane, sârıkane değil de nedir acaba?!.. Senin olmayan bir şeye el uzatmak gasp ve hırsızlıktır. Bu durumda hem Allah’ı tanımayıp hem de onun sonsuz nimetlerine saldırmak gasp ve hırsızlık değil midir?

Allah’ı tanımayan birisinin bedeni saraylarda da olsa kalp ve ruhu cehennemi bir halet içindedir. Allah’ı tanıyan birisinin bedeni zindanlarda da olsa kalp ve ruhu cennettedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...