Bediüzzaman Said Nursi Hz. yaşadığı dönemde, var olan fikir akımlarından hangisine daha bağlıydı; İslamcılık mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretlerinin müceddid olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Müceddidler ise açılmış bir çığırdan gitmez, kendileri kendi dönemlerinin ihtiyaçlarını da göz önüne alarak yeni bir çığır açarlar. Dolayısı ile "Said Nursi Hazretleri bulunduğu dönemdeki fikir akımlarından hangisine mensuptu?" demek doğru bir yaklaşım değildir.

Risale-i Nur mesleği özgün, yeni ve aynı zamanda köklerine bağlı bir iman hareketidir. Dönemin akımlarına tabi ve bağlı bir hareket değildir. Turancılık, Osmanlıcılık ve İslamcılık hareketlerine tabi değildi.

"İslam milleti" kavramı ile Turancılıktan, demokrasi ve meşrutiyet kavramı ile Osmanlıcılıktan, önce fertlerin ıslah ve imanı metodu ile de siyasal İslam hareketlerinden ayrılmıştır.

Yani Risale-i Nur'un hizmet kökleri başta fertlerin ıslahı ve imanını kurtarmak, yönetim biçimi olarak demokrasi ve meşrutiyet, milliyet olarak da vatandaşlık ve İslam milliyeti esası şeklindedir, diye özetleyebiliriz. Ki bu anlayış ve hareket çok özgün ve yenilikçi, aynı zamanda Ehl-i sünnet köküne bağlı bir anlayış ve harekettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Risale-i Nur'un hizmet kökleri başta fertlerin ıslahı ve imanını kurtarmak, yönetim biçimi olarak demokrasi ve meşrutiyet, milliyet olarak da vatandaşlık ve İslam milliyeti esası şeklindedir, diye özetleyebiliriz. Ki bu anlayış ve hareket çok özgün ve yenilikçi, aynı zamanda Ehl-i sünnet köküne bağlı bir anlayış ve harekettir. bediüzzamanın sistemini bir hareket olarak isimlendiriyorsunuz yukardaki anlayışlar esasına göre bu anlayış ve esasların yaşanma şekli nedir kim ne yapmalı. sadece yol göstermemidir bu hareketin anlayışı. bir oluşumu bir çalışma hareket şekli yokmudur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Risale-i Nuru okuduğumuzda anlayışı, esasları ve yaşam biçimini rahatlıkla görürüz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
bir yere bağlılık gerekiyormu.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bağlılıktan kast ettiğiniz bir cemaate gitmek ise gitmekte çok maslahat ve faydalar bulunuyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...