Bediüzzaman'ın, Kürdistan'ın kurulması gerektiğini söylediğini yazanlara, nasıl cevap verebiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bediüzzaman'ın tüm hayatına nazar ettiğimizde onun tek gayesi söz konusu, o da İslam'ın tealisi, İslam'ın yüceltilmesi...

Risale-i Nur eserleri de zaten bu meyanda konuları ele almış ve bin yıldan bu yana İslamiyet aleyhinde biriken sorulara cevap vermekle beraber, ehli imanın imanını inkişaf ettirmek veya muhafaza etmek vazifesini üzerine almış durumdadır. Ancak Şark'ın ileride karşışabileceği sıkıntıları hissetmiş olmalı ki, Şark'ta bir üniversitenin kurulmasıyla ve bu üniversitenin Türkçe, Kürçe, Arapça dillerinde eğitim vemesiyle, meydana gelebilecek sıkıntıların bu şekile bertaraf edilmesi için çaba ve gayret göstermiş. Ancak gelişen olaylar Birinci Dünya Savaşının başlaması, kendisinin gönüllü alay komutanı olarak talebeleriyle bizzat savaşa katılması ve savaş sonrasında yirmi sekiz yıl boyunca maruz kaldığı işkenceler nedeniyle, bu hedefi akim kalmış, gerçekleşmemiştir.

“Medresetü'z-Zehra” denilen üniversiteyi tesis etme hedefi. Üstad Hazretlerinin kurmak istediği “Medresetü'z-Zehra”, milletler arasında kaynaşmayı sağlayıp, aralarında mevcut olan menfi milliyetçiliği kaldıracak özelliğe sahipti. Fakat bu medresenin şimdilik madden tahakkuku söz konusu olmadıysa da, nur medreseleriyle tahakkuk ettiği ifade edilmektedir.

“Câmi-ül Ezher Afrika'da bir medrese-i umumiye olduğu gibi; Asya, Afrika'dan ne kadar büyük ise, daha büyük bir dârülfünun, bir İslâm üniversitesi Asya'da lâzımdır."

"Tâ ki İslâm kavimlerini, meselâ Arabistan, Hindistan, İran, Kafkas, Türkistan, Kürdistan'daki milletleri, menfî ırkçılık ifsad etmesin. Hakikî, müsbet ve kudsî ve umumî milliyet-i hakikiye olan İslâmiyet milliyeti ile اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ Kur’ân’ın bir kanun-u esasîsinin tam inkişafına mazhar olsun. Ve felsefe fünunu ile ulûm-u diniye birbiriyle barışsın ve Avrupa medeniyeti, İslâmiyet hakaikıyla tam musalaha etsin." (1)

(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, (139. Mektup)

Risalelerden ırkçılık konusunu okumak için tıklayınız:

Mektubat, Yirmi Altıncı Mektup Üçüncü Mebhas

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

gonul72
Allah razi olsun dogru is yapanin ayagina tas koyan cok olur.vicdanimizin sesine kulak verelim insallah selam ve dua ile
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
talebe adayi
hatta üstadin 100kürdü 1 türke degismem dedigini duymustum bu konuyla ilgili bir bilgiye sahipmisiniz acaba
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ayselkartal88
hayır. üstad 100kürdü 1 türke degismem demedi. ırkçılık yapmamıştır. Zaten bir hadis-i şerif te var: ırkçılık yapan bizden değildir der. Üstad da "takvanız derecesinde üstünsünüz " düsturu ile hareket ediyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ertugrulgazi
29.mektupta irkcilikla ilgini bir seyler yaziyordu yanlis hatirlamiyorsam.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hadimullezzat
Birincisi, biraz dikkat edilse görülecek ki kıyas zaten saçma :) çünkü eğer Üstad ırkçılık yapmış olsaydı "100 kürdü 1 tükre değişmem" demezdi "1 kürdü 100 türke değişmem" derdi. İkincisi, Üstad'ın en sadık ve ona ve Risale-i Nur'a en çok hizmet eden ve Risale-i Nur'un ilk talebeleri Türkler arasından çıkmıştır. Eğer milliyetçilik söz konusu olsaydı o taleblerin teki bile etrafında kalamaycaktı. Üçüncüsü, 100 kürd 1 türk meselesi ise şöyledir: Üstad Hazretleri "Hâfız Ali gibi kuvvetli imanı bulunan bir Türk kardeşini yüz Kürde değiştirmediğini" kendisi için esas olan İslam kardeşliği ve takva olduğunu Risale-i Nur'un birçok yerinde görmek mümkündür. Dördüncüsü, 26. Mektup 3. Mebhas milliyetçilik ile ilgili yazılmış bir risaledir. Bunu okuyan insafsız bile olsa kabul etmek zorunda kalacak ki Üstad Hazretleri her zaman İslam kardeşliğini ve birliğini esas almıştır. Bu risaleyi okumasına rağmen hâlâ milliyetçilik isnad ediyorsa demek ki kasıtlıdan öte aklından bir zoru vardır (üzgünüm başka bir şey gelmioyr aklıma) :) Beşincisi, Allah'a şirk koştuğunu iddia eden adam zaten iflah olmacağı besbellidir :) yahu amacı Tevhid esasını akla iki kere iki dört derecesinde kesin bir şekilde ispat etmek olan ve bunu başaran ve eserlerinin çoğunluğu da bundan bahseden bir kişi şirk ile ne ilgisi olabilir. Yani buna cevap bile yazmak abestir ama... Altıncısı, risalelerin 114 olamdığını 130 küsur olduğunu Risale-i Nur ile meşgul olan herkes bilir. Yedincisi, Kürdistan için kendisine çok teklifler edildiğini fakat kendisinin "Asırlarca İslamiyet'e hizmet edip, İslam sancaktarlığını yapan bir milleti bırakıp milliyetçi üç beş ahmağın peşinden koşmam" dediğini hayatını okuyan herkes tebessümle görmüştür. Bütün bu olumsuz iddialara karşı el insaf diyor, safi zihinlerin böyle şüphelerden azade olmasını, samimi yüreklerin de böyle iddialar karşısında sarsılmamalarını temenni ediyoruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
_katre_
Viktor Hügo'lar,Şekspirler,Dekartlar,edebiyatta ve felsefede Bediüzzaman'ın bit talebesi olabilirler.. Büyük Şairimiz;Mehmet Akif Ersoy ...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Alperen43
Kürdistan olarak anılan bölge Osmanlı Devletinin bir eyaletidir. Aynı Kürdistan gibi Lazistan, Çerkezistan gibi eyaletler/bölgeler vardır.Bazıları bunu yanlış noktalara taşıyor lakin sıradan bir eyalet/bölge adıdır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
himyata
medresetüzzehra camii ve külliyesi imar projesi yapılmalı. ve hazır olan projenin imarına binasına başlanmakla küşad edilmesi elzemdir. medresetüzzehra camii ve külliyesi kısımları; cami, mektep, medrese, darülfünun, tekye, zaviye, kütübhane, tabhane, şifahane, şurahane, hamam, imarethane vwesair aksamdan müteşekkül olması elzemdir. himyata
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ebulemin

Kıymetli kardeşlerim, meselenin biraz daha anlaşılabilmesi için karınca kararınca kendimce bir misal vermek isterim. Bizler üstad hz. lerine alemşümul bir makam veriyoruz, bazı ırkçılıkta ileri giden kardeşlerimiz (allah ıslah etsin) üstadı bölgesel bir lider olarak görüyorlar. Allah aşkına bu mudur üstad sevgisi. Hayır bunda mutlaka bir kasıt  var olduğu belli. Tabiri caiz ise biz diyoruz ki, Üstadımız padişah, onlar diyorlar ki yok canım ne padişahı o bizim köyün muhtarıdır. Onlara göre üstad kürt milletini dünyanın başına geçirmek için gelmiş, bize göre de şu anda durumu içler acısı olan Alem-i islamı tekrar aynı şeametli günlerine geri getirmek için Allah tarafından gönderilmiş Alemşümul bir liderdir. Şimdi bu bakış açısına göre kim üstadı daha çok seviyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ramazan Çetin
...bu üniversitenin Türkçe, Kürçe, Arapça dillerinde eğitim... iktibasa ihtiramen bile olsa sıranın değiştirilmemesi lazımdır. sebebine gelince, husn-ü zan etmek için kendimi zorluyorum..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...