Bediüzzaman'ın sadece Nur talebelerine dua etmesi nedendir, ümmet-i Muhammed'e (asm) duada bulunsaydı daha iyi olmaz mıydı? Yoksa gün gelecek herkes Risale mi okuyacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dualar özelden genele, genelden özele olmak şeklinde iki tarz ile olur. İster Risale-i Nur'da olsun, ister Cevşen-i Kebir'de olsun, ister namaz tesbihatında olsun, dualar umumi ve geneldir. Ama bunun yanında hususi ve özel dualar da vardır. Bu özel dualar, bütün büyük zatların âdetlerinde vardır.

Üstad bütün dualarında özel dua etse tenkide mahal olabilir, ama sadece birkaç yerde özel dua ediyor, ki bu da hakkıdır.

Diğer bir husus; özel dualar bir teşvik, bir revaç vermek içindir. Üstad'ın özel duasına girmek, ancak Risale-i Nur ile meşgul olmaktan geçer; bu da okumaya ve imanı kurtarmaya bir teşviktir. Kim Üstad'ın duasına girmek istiyor ise, Nurları okumalı ve imanını takviye etmelidir, bu bütün insanlar için geçerlidir.

Üstad hep umumi dua etmiş olsaydı, o zaman da bir çok insan, Nurları okumaya kendini mecbur hissetmeyecek.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şefkat

Övünmek gibi olmasın ama ben nerdeyse hergün risale okuyorum. hatta iki aylık evli olmama rağmen eşimden bile azar işitiyorum. risale-i nurları okumak usandırmıyor. okudukça bıktırmıyor. bazen sabaha kadar okumak istiyorum ama uyku engel oluyor. bunun içinde Allah'a ''keşke geceleride uykumu alsaydı da risaleleri sabahları da okusaydım'' diyesim geliyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...