Üstad Hazretlerinin cinni talebeleri var mıydı, ya da bu bağlamda onlarla irtibatı olmuş mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cinler de insanlar gibi mükellef oldukları için, elbette onlar içinde de müslim, gayri müslim, Nur'un aşığı ve düşmanı olanlar da bulunacaktır. Cinlerin Risale-i Nurlara ilgisiz kalması düşünülemeyeceğine göre, elbette onlar içinde de Nur talebesi olan cinler vardır. Bunun Ehl-i sünnet inancı açısından bir mahzuru yoktur.

Üstad'ın cinlere ders verdiğine dair, "Son Şahitler" adlı eserde şöyle bir hatıra mevcuttur:

"Üstad cinlere ders veriyordu"

"Zübeyir Ağabey anlatıyor: 'Üstad Hazretleri yatsıdan sonra bizi yanına almazdı. Bir gün içeride ne yapıyor diye merak ettim, kapıdan baktım. Baktım ki Üstad sedire oturmuş, karşısında ise bir takım sivri külahlı kimseler dizilmişler, onlara ders veriyor. Sonradan anladım ki Üstad Hazretleri cinlere ders veriyormuş. Neyse ben görünmeden oradan gittim. Üstad beni daha sonra yanına çağırdı. 'Keçeli bir daha seni orada görmiyeyim.' dedi."

"Merhum Mustafa Bilal anlatıyor: Üstad Hazretleri Emirdağ'a gelmezden evvel rüyamda 'Bediüzzaman geliyor, Mehdi geliyor' dediler. Ve baktım camiye birisi girdi. Ayakları yerde, başı tâ kubbeye varıyordu. Boyu bu kadar uzundu. Daha sonra Üstad Hazretleri Emirdağ'a teşrif ettiler."(1)

(1) bk. Tanıyanların Dilinden, Hafız Namık ŞENKAL, (Son Şahitler, IV/113)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...