“Belki filan talebe bize casusluk ediyor der, ta bir inşikak düşsün. Dikkat ediniz... gözünüzle görseniz dahi, perdeyi yırtmayınız..." Açıklar mısınız; “Perdeyi yırtmayınız”ın anlamı nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemaatin içine sürekli gelip giden birisi, farklı bir gaye ve maksat için bile gelse, ona hatasını ya da yaptığı çirkin şeyi, yüzüne vurmanın ya da onu ifşa etmenin doğru olmadığı anlatılmaktadır. Zira hatası ortaya çıkan kişi ya kaybedilir veya düşman olup tahribatını açıktan açığa yapmaya başlar. Bu yüzden Üstad, "siz onun kusurunu -casusluk- kati bilseniz de yüzüne vurup açığa çıkarmayın" manasını, “perdeyi yırtmayın” şeklinde ifade etmiştir.

Birisinin kusurunu açığa çıkarmak, en azından cemaat içinde huzursuzluğa sebebiyet verir. Zaten din düşmanlarının da hedefi budur. Onun için Üstad, itidali tavsiye ediyor ve hukuku korumanın gerekliliğini ihtar ediyor.

Bu metod, her yerde kullanılabilir. Evde, okulda, iş yerinde…

Öğrencinin hatası, öğretmeni tarafından etrafa yayılması halinde, o öğrenci ya okuldan kaçar, eğitimi aksatır veya gizli olarak yaptığı yanlış davranışını, artık açıktan açığa yapmaya başlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...