"Bir ailenin saadet-i hayatiyesi, koca ve karı mabeyninde bir emniyet-i mütekabile ve samimi bir hürmet ve muhabbetle devam eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bir ailenin saadet-i hayatiyesi, koca ve karı mabeyninde bir emniyet-i mütekabile ve samimi bir hürmet ve muhabbetle devam eder. Tesettürsüzlük ve açık saçıklık, o emniyeti bozar, o mütekabil hürmet ve muhabbeti de kırar..." (Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.)

Ailenin temeli karı ve kocadan oluşur ve karı koca arasındaki sağlıklı ilişkiye dayanır. Karı koca arasındaki ilişkide temel değerler ise karşılıklı güven, samimiyet, hürmet ve sevgidir. Mutlu ve sağlıklı bir aile ancak bu değerlerle mümkün olur.

Öncelikle tesettür Allah’ın bir emridir. Bu emir yerine getirilmediği takdirde Allah’ın emrine karşı gelinmiş olunur ki, bu da çok büyük bir cürüm ve günahtır. Bir insanın bela ve musibete maruz kalması için ise Allah’ın emrine itaat etmemesi yeter bir sebeptir. İlle de bir hikmet aramak gerekmiyor.

Tesettür insan için fıtrîdir, açılmak ise gayr-ı fıtrîdir. Bütün semavi dinlerde ve medeniyetlerde elbise ve örtünmek zaruri ve fıtrî bir ihtiyaçtır.

Hürmet, sadakat ve güven sadece karı koca arasında değil, aile ve akrabalar arasında da cari bir husustur. Tesettür nasıl karı koca arasındaki hürmet ve güveni temin ediyor ise, yakın akrabalar arasındaki hürmet ve güveni de temin eder.

Birçok sapkınlığının temelinde açıklık saçıklık illetinin payı büyüktür.

İlave bilgi için tıklayınız:

- KADIN VE AİLE HAYATI.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...