"Kadının en esaslı hasleti sadakattir, emniyettir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Çünkü kadının -aile hayatında müdir-i dahilî olmak haysiyetiyle kocasının bütün malına, evladına ve her şeyine muhafaza memuru olduğundan- en esaslı hasleti sadakattir, emniyettir." (Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a, Dördüncü Hikmet)

Sadakat ve emniyet, kadının eşinin malını, mülkünü, neslini, namusunu ve iffetini koruması, kocasını kıskandıracak tavır ve davranışlardan uzak durması anlamındadır. Koca kadına bu hususta güvenmezse, aile hayatı sağlıklı bir şekilde yürümez.

Açık saçıklık ise bu sadakati kırar, kocası nazarında emniyeti kaybeder, ona vicdan azabı çektirir. Tesettür ise kocasının güven duygusunu pekiştirir, kocasını kıskançlık eleminden kurtarır ve karısına güven ve emniyetle bakmasına vesile olur.

Sadakat ve emniyetin bir diğer manası da kadının kocasının malını koruması har vurup harman savurmamasıdır. Yani kadın hem iffetini korumak hem de israf ile malını saçmamakla mükelleftir. Bu anlamda sadık ve güvenilir bir eş aileyi ayakta tutar, eşler arasında güven ve karşılıklı sevgi ve saygıyı temin eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...