"Halbuki tesettürün ref’i, izdivacı teksir etmeyip çok azaltıyor." Neden?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Açıklık ve saçıklık, karı koca arasındaki sadakati ve güveni bozduğu için, en serseri bir genç veyahut dinden uzak bir koca bile eşinin namuslu, iffetli, sadakatli ve kapalı olmasını istiyor.

Açık ve saçık olan bir kadın ister istemez pis nazarları üzerine çekiyor. Böyle olunca, erkek karısını gözetleyen yabani nazarlardan dolayı azap ve sıkıntıya giriyor ve hanımına karşı hürmet ve saygısı kırılıyor. Bu yüzden, erkek evlenirken, yuvasını emanet edeceği kadının mesture ve iffetli olmasını istiyor. Bu şartları bir kadında bulamayınca, bekâr kalmayı tercih ediyor. Böylece evlenip aile kurmak azalıyor, fuhuş ve zina gibi çirkin günahlar artış gösteriyor.

Netice olarak; açıklık ve saçıklık, sadakat ve güven duygusunu törpüleyen ve zamanla yok eden en büyük bir hastalıktır. Bu yüzden, bekâr erkekler evlenmekten çekiniyorlar. Ama kadın tesettüre girse ve iffetini muhafaza etse, o zaman meşru aile hayatı revaç bulur, erkek de kendini emniyet ve sadakat içinde hisseder ve mutlu bir hayat geçirirler. Karşılıklı güven ve sadakat temin edilmiş olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...