Bir arkadaşım, Bediüzzaman için; "En büyük mücedittir." şeklinde bir cümle kullandı. Bunu her yerde söylemek ne kadar doğrudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, bir müçtehit ya da müceddidi, başka bir müçtehit ya da müceddide rekabet şeklinde kıyasla takdim etmek doğru değildir. Her müceddidin değeri ve büyüklüğü kendi zamanın şartları ve gerekleri ile ölçülür.

Mesela, Hazreti Mevlana’nın dönemi ile Üstad Hazretlerinin dönemi arasında dağlar kadar fark vardır. Her ikisi de kendi döneminin en büyüğüdür. Üstad Hazretleri bu hususu veciz bir şekilde şöyle özetliyor:

"Hz. Mevlâna benim zamanımda gelseydi, Risâle-i Nur'u; ben onun zamanında gelseydim, Mesnevî'yi yazardım. Onun hizmeti Mesnevî tarzındaydı, şimdi ise Risâle-i Nur tarzındadır." (1)

İkincisi, bu gibi ifadeler cemaatler ve meşrepler arasında ihtilaf ve rekabeti uyandırır ve Müslümanların birlik ve beraberliğini zedeler. Böyle azim bir neticeye sebep olmak çok vahim bir durumdur.

Üçüncüsü, herkes kendi meslek ve meşrebinin muhabbeti ile hareket edebilir, hatta en güzeli olarak da görebilir; ama "sadece benim şeyhim, sadece benim üstadım güzel ve büyüktür" demek doğru olmaz. Bu Risale-i Nurların en mühim bir esası ve kaidesidir.

(1) bk. Tanıyanların Dilinden, Ahmet GÜMÜŞ'ün Hatıraları (Son Şahitler, IV/152)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ihlasnur
herkes meslek ve meşrebinin rüçhaniyetini üstünlüğünü ister değil mi? her sözün doğru olmalı lakin her doğruyu söylemek doğru değildir(asar-ı bediye - lemaat) her sözün doğru olmalı lakin her doğru heryerede söylenemez. yeni ve şevki engin olan kardeşlerimiz bazan bazı sözleri sarf ederler..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...