"Bir padişah müddet-i saltanatında belki her senede ya cülus-u hümayun namıyla veyahut başka bir şaşalı cilve-yi saltanatına mazhar bazı günleri bayram yapar." Hakikate tatbik eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Padişahlar ikram ve izzetini daha fazla göstermek için bazı hususî günler tayin ederler ve halka büyük bahşişlerde ve ihsanlarda bulunurlardı.

Aynı şekilde Allah azamet ve kibriyasını göstermek için bazı mübarek gün ve saatleri tahsis ve tayin etmiştir. Kim bu gün ve saatlerde Allah’ın dergâhına ibadet ve dua ile yönelir ve kapısını çalarsa, sair günlerin sevabından farklı olarak daha fazla sevap alır, nice ikramlara mazhar olur. Bu günlerin sevap bakımından diğer günlerden farklı olması, Allah’ın adet ve hikmetinin bir icabıdır. Yoksa -hâşâ- ikram ve izzetine bir noksanlık geleceğinden dolayı değildir.

Bu mübarek gün ve geceler manevî bir pazar ve panayır hükmündedirler ki, herkes kabını bu günlerde gani gani doldururlar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Ramazan ayı bu manevi şenliğin en güzeli.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
zulfikar51710
cülus-u hümayun : Padişahın tahtına oturduğu gündür.. Cenab-ı Hak da 18 bin alemin Rabbi ünvanı ile umum kainatı Rabbi sıfatı ile insanlara ilk hitabı elbette Kur'an ile olmuştur..Kur'an kainatın yegane hakimi olarak saltanat koltuğuna kurulmuştur..Efendimiz asm mazi ve hal ve istikbalin yaver-i ekremi olarak hidayet fermanını tebliğ makamına nasb edilmiştir..elbette böyle bir kudsi gün Kadir-i mutlak tarafından kadir gecesi olarak atfedilip o geceye teveccüh gösteren has raiyetine ikram edilecektir..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...