"Bir tek adam, bir tek kelimeyle bir milyon kebairi birden işler. Ve milyonlarla insanı dinlettirmekle günahlara sokar." Ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Âhir zamanda bir şahsın hatiât ve günahlarının gayet dehşetli bir yekûn teşkil ettiğine dair rivayetler vardır. Eskide, 'Acaba âdi bir adam, binler adam kadar günah işleyebilir mi? Ve o ahir zamanda bildiğimiz günahlardan başka hangi günahlardır ki, kâinatın heyet-i mecmuasına dokunur, kıyametin kopmasına ve dünyaları başlarına harap olmasına sebebiyet verir?' diye düşünürdüm. Şimdi bu zamanda müteaddit esbabını gördük."

"Ez cümle: Müteaddit o vücuhundan radyomla anlaşıldı ki, o bir tek adam, bir tek kelimeyle bir milyon kebairi birden işler. Ve milyonlarla insanı dinlettirmekle günahlara sokar."

"Evet, küre-i havanın yüz binler kelimeleri birden söyleyen ve bir dili olan radyo unsuru, nev-i beşere öyle bir nimet-i İlahiyyedir ki, küre-i havayı bütün zerratıyla şükür ve hamd ü senayla doldurmak lazım gelirken, dalâletten tevellüd eden sefahet-i beşeriye o azim nimeti şükrün aksine istimal ettiğinden, elbette tokat yiyecek."(1)

Burada geçen radyo yerine televizyon, gazete, bilgisayar ve cep telefonunu koyacak olursak, mesele daha iyi anlaşılır...

(1) bk. Kastamonu Lahikası, (42. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Radyo,tv yada gazete ne kadar şerli düşünce aşılarsa aşılasın kumandası bende değiştiririm.Yani onların şerleri neden külli bir günah oluyor?Her tv izleyen ,her zararlı düşünceye kapılıyor mu?Yada menfi Program yapanlar ;tüm insanların günahına nasıl giriyor?Herkes bu tip adamları dinlemiyorki? ..Ve milyonlarla insanı dinlettirmekle günaha girer...diyor.Her dinleyen;her yanlış fikri kabul etmezki ?Böyle çok insanlar çıktı karşıma ;"He he" dedim geçtim.Kabul de etmedim.Durum böyle olunca o adam niye günaha giriyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Her izleyen izlediği şeye kapılmaya bilir ama kapılanların sayısı milyonları bulabiliyor bu işin fikir boyutu. Şayet izlenen şey açık saçık ya da gıybet gibi sirayet eden günahlar ise hiç kurtuluş yok izleyen günaha girer.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mehemeyel

"Âhir zamanda bir şahsın hatîat ve günahlarının gayet dehşetli bir yekûn teşkil ettiğine dair rivayetler vardır. " Bu rivayetler hadis midir, kimler tarafından yapılmış?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

“Bir şahsın söylediği bir kelimenin Allah’ın gazabını çekeceği ve kıyamet gününe kadar o şahsa günah yazacağı” bildirilmektedir. (İbnMâce,Fiten, 12;Tirmizi, Zühd, 11)

Haberleşmenin kuşlarla ya da elçilerle yapıldığı Asr-ı Saadette bu rivayetleri anlamak zordu. Birtek şahıs nasıl olur da binler şahıs kadar günah işleyebilir; bir ömrü aşan, çok ömürleri kapsayacak tutarda günah işlemek nasıl mümkün olur, anlamak mümkün değildi.

Ancak asrımızda iletişimde gelinen nokta bu hadis rivayetlerini daha iyi anlamamızı sağlamıştır.

Mesela bir adam televizyon ya da radyoda bir yalan-iftira atar, milyonlarca insan bu yalana ve iftiraya aldanarak günaha girer ve yalan atan kimse milyonlarca insanın vebalini üstüne alır. Söylenen bir kelime milyonlarca kelime gibi çoğalıp günaha dönüşüyor.

“Bir milletin içinde zina, fuhuş ortaya çıkıp nihayet o millet bu suçu alenî olarak işlediğinde, mutlaka içlerinde taun hastalığı ve onlardan önce gelip-geçmiş milletlerde vuku bulmamış hastalıklar yayılır.” (İbn-i Mâce, Fiten, 22)

Hadiste ifade edilen zina ve fuhuşun aleni yapılması televizyonlarda açıklık saçıklık ve erotik içeriklerin artmasına işaret eder.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...