"Birer âzâ-yı İbrahim (a.s.) gibi, ateş saçan hararete karşı يَا نَارُ كُونِى بَرْداً وَسَلاَماً âyetini okuyorlar." Azaların ayet okumalarını nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve o sigara kâğıdı gibi ince, nâzenin yapraklar, birer âzâ-yı İbrahim (a.s.) gibi, ateş saçan hararete karşı يَا نَارُ كُونِى بَرْداً وَسَلاَماً ["Ey ateş, (İbrahim’e) serin ve selâmetli ol." (Enbiyâ, 21/69)] âyetini okuyorlar."(1)

Nemrut’un yaktırdığı ateş nasıl Hazreti İbrahim (as)’i mu'cize eseri olarak yakmadı ve yakamadı ise, güneşin kavurucu sıcaklığı da ağaçların yeşil yapraklarını, saatlerce güneşin sıcaklığına maruz kalmasına rağmen Allah’ın inayeti ve hıfzı ile yakmıyor, yakamıyor.

Yeşil yapraklar hâl dili ile âdeta "Ey ateş, serin ve selâmetli ol." ayetine mazhar oluyorlar. Bu da Allah’ın kevni bir mu'cizesi olmuş oluyor. Şayet Allah’ın inayet ve hıfzı olmasa, o incecik ve çok hassas yaprakların güneşin kavurucu sıcağına bir dakika dayanması mümkün değildi.

Hazreti İbrahim (as) ulü'l-azm bir peygamber olması hasebi ile ateşe atılma esnasında bütün zerreleri ve azaları ile ateşe karşı bu ayeti okumuş, tam bir tevekkül eseri göstermiş olabilir.

(1) bk. Sözler, Birinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...