Block title
Block content

Bismillah nasıl İslam nişanı olur; açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nişan; alamet, işaret demektir. Parmağında yüzük olan birisini gördüğümüzde, onun nişanlı olduğunu anlarız. Bir yerde minare veya cami gördüğümüzde, orada Müslümanların olduğunu anlarız.

Gayri müslimlerin olduğu bir yerde gezerken, besmele çeken birisiyle karşılaştığımızda, hemen onun Müslüman olduğunu anlarız. Zira besmele İslama ait bir nişandır; bir alamettir. Kim onu kullanırsa, Müslüman olduğuna işaret eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

fakir35
Muhterem Kardeşim, Ortak nişan;ortak parola anlamına da gelmektedir,yani nasıl bir orduda her asker biribirini tanımaz ancak ortak bir parola ile dost kuvvet olduğunu anlar ve onunla ortak hareket eder,aynen öyle İslam nişanı olan "Bismillah "demekle Allah namına hareket ettiğini ve Allah namına hareket eden her zerre ile aynı dili istimal ve aynı hedefi murad ettiğini belirtmektedir.Aksi halde yabancı kalacak ve Allah namına hareket edenlerle aynı tarafta olamıyacaktır.Bunu her bir zerre,hayvan ve melekler zaten ilham-ı ilahi ile yapıyorlar.Gaflete dalan ise sadece biz insanlar olmaktadır.O nedenle herşeyin başı (İlmin,Allah'a dost olmanın,Allah'ın yarattıkları ile ortak hareket etmenin) ve tek parolası Bismillahdır.Üstad hazretleri de başta bismillah der ve onun izahı ile başlar.Çünkü bu parola olmadan bu yolda devam edilemez.Allah Bismillahı hakiki manada istimal etmeyi ve manasını yaşamayı hepimize nasip etsin İnşaallah.Selam ve dua talebiyle, acizene izahatımdaki kusurum varsa; Rabbimin af ve merhametine sığınırım.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...