"Her bir şeair bir hoca-i dânâdır; ruh-u İslamı daim enzara ders veriyor. Mürur-u a’sâr ile sebeb-i istimrar-ı zaman." Her bir şeaairin bir hoca-i dânâ olmasını izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şeair" nişane ve alamet demektir. Alametler, kültür, medeniyet ve inançların mana ve inceliklerini anlatan levhalardır. Mesela, Adalet bakanlığının nişanesi olan terazi; adaleti ve hukukta eşitliği anlatan bir hoca gibidir. Hatta bazen bir alamet bir kitap kadar insanlara mesaj verebilir.

Bu açıdan İslamiyet sembollere çok büyük bir ehemmiyet vermiş ve onların korunmasını büyük bir ibadet saymıştır. Mesela ezan, besmele, minare, selam, mezar taşları ve tesettür gibi şeairler, İslam dinini anlatan ve temsil eden çok tesirli ve büyük nişanelerdir.

Hususan Cenab-ı Hakk’ın azamet ve kibriyasını ve tevhidi ilan eden ezan en büyük şeairdir, İslam dininin en büyük bir alametidir. Arapça yerine başka dillerde okunması cinayettir.

Ezanın tesirinde kalan nice kimseler Müslüman olmuş ve olmaktadırlar. Bir hoca ya da bir âlim epey zaman gayret etse ezan kadar hidayete vesile olamazdı.

Hoca-i dânâ, âlimlerin hocası, çok büyük âlim kimse manasına gelmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...