"Biz ve muhakematımız, onun haricinde olamaz ki, mazi mesafesinde bir ayna tarzında olsun." Burada geçen "muhakemat" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada geçen "muhakemat" kelimesi; bizim düşüncelerimizi, kararlarımızı, seçimlerimizi temsil ediyor. Yani insan önce düşünür, sonra karar verir ve en sonunda da seçer ve Allah bunları daha olmadan önce bilir ve kader defterine kaydeder.

Allah’ın, daha vuku bulmadan önce bunları bilmesi ve kader defterine kaydetmesi, insanın hür iradesi ve tercihleri üzerinde bir baskı, bir cebir bir zorlama oluşturmaz. Zira ilim maluma tabidir. Yani Allah insanın ne düşüneceğini, neyi seçeceğini bildiği için yazıyor, o yazdığı ve bildiği için biz öyle düşünüp seçmiyoruz.

Allah’ın ilmi zamanın üstünde olduğu ve her şeyi ihata ettiği için, geçmiş ve gelecek diye bir kayıt söz konusu değildir; geçmiş ve geleceği şimdiki zaman gibi görür ve bilir. Ama insan zamanın içinde ve kayıtları altında olduğu için, geleceği yaşamadan bilemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474

İşte şu âyine şu vaziyette onun irtisamında, o mesafelerde cereyan eden hâlât birbirine mukaddem, muahhar, muvafık, muhalif denilmez.  ~RN-Sözler/521~MUHALİF denilmez ifadesi hakikakatte neyi ifade ediyor

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Muaahhar, zamanın gelecek kipi; muvafık, zamanın şimdiki hal boyutu; mukaddem  ise, zamanın mazi boyutudur. Muhalif ise bu zaman içindeki tertipten, bu boyutların bir birlerini kayıtlayıp kısıtlaması anlamındadır. Yani geçmiş geleceği, gelecek de geçmişi bilemez, göremez anlamındadır. Bütün bu kayıtlar zamanın içinde olan mahlukat için geçerlidir. Zamandan münezzeh olan İlahi ilim için bu kayıtlar geçersizdir. Yani Allah kaderi çizerken zamanın tertibine mahkum değildir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...