"Bu şefkatteki fedakârlık, hakikî bir ihlâsı ve mukabelesiz bir fedakârlık mânâsını ifade ettiğinden, şimdi bu zamanda pek çok ehemmiyeti var." Hakiki ihlas zaten mukabelesiz fedakârlık değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Risale-i Nur’un en mühim bir esası şefkat olmasından, nisâ taifesi şefkat kahramanları bulunmaları cihetiyle daha ziyade Risale-i Nur’la fıtraten alâkadardırlar. Ve lillâhilhamd bu fıtrî alâkadarlık çok yerlerde hissediliyor. Bu şefkatteki fedakârlık, hakikî bir ihlâsı ve mukabelesiz bir fedakârlık mânâsını ifade ettiğinden, şimdi bu zamanda pek çok ehemmiyeti var."(1)

İhlasın manasını tekit ve takviye etmek için mukabelesiz bir fedakarlık ifadesi kullanılıyor. Bu Risale-i Nurların edebi bir özelliğidir. İhlası tam bilmeyenlere tarif, bilenlere de tekit ve takviye için tekrar ediliyor.

Diğer bir mana da ihlas kalbî bir sıfattır, bu sıfatın dış alemde emareleri ve işaretleri vardır; insanlar ancak bu sıfatlar ile hakiki ihlasa muttali olabilirler.

İşte Üstad Hazretleri burada mukabelesiz fedakarlığı kalbin içindeki samimiyete bir emare tayin ediyor ki, hakiki ihlas tam anlaşılmış olsun.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...