Cemaat mesleğinden ilk bahseden Üstad mıdır? Hizmetin tarikatla değil, cemaatle ve hakikatle olacağını ilk beyan edip meslek haline gelmesini sağlayan kişi Üstad mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemaat: Aralarındaki münasebetleri din, örf ve âdetlere göre tanzim eden, akrabalık, komşuluk, hemşehrilik gibi rabıtalarla birbirine bağlı insan topluluğuna cemaat denir ki, bu manası ile cemaat kavramını Üstad Hazretlerine hasretmek uygun olmaz. Bu cemaatin genel ve evrensel bir tanımıdır ve her dönem ve tarihte bu topluluklar olmuştur.

Ayrıca, cemaat kavramı dinimizle birlikte önem kazanmış ve teşvik edilmiştir. Denebilir ki, İslam dini cemaat dinidir. Cuma, bayram ve cemaat namazları buna örnektir. Cemaate önem verilsin diye, cemaatle kılınan namaza yirmi yedi kat sevap verilmektedir. "Allah’ın rahmeti cemaat üzerinedir." mesajı ise, buna bir başka boyut kazandırmaktadır. İşin aslına bakılırsa, tarikatlar da birer cemaattir ve cemaat ruhunu temsil etmişlerdir.

Nur cemaati Risale-i Nur tefsirinin etrafında halkalanan insanlar topluluğuna denir ki, buna benzer çok cemaatler geçmişte de günümüzde de mevcuttur.

Risale-i Nur mesleğinin tarikat değil hakikat olması başka bir husustur. Genelde maksada ulaşmadaki yöntem farklılığını ifade etmek noktasında kullanılan bir terimdir. Üstad Hazretleri Nur mesleği ile tarikatı ayrıştırmak ve farkını ortaya koymak için akrabiyet ve kurbiyet terimlerini kullanıyor. Risale-i Nur mesleği akrabiyet iken, tarikat kurbiyettir. Meseleye bu açıdan bakacak olursak akrabiyet Üstad Hazretlerinin sahabelerden bu yana keşfettiği benzersiz ve mükemmel bir meslektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...