Hizmete neden ihtiyaç var; Allah hidayet nasip etmemişse, biz ne yapabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evet, hidayeti veren Allah'tır; insanlar yalnız vesile olmaktadırlar. Çünkü Allah, bazı şeyleri birtakım sebeplere bağlamıştır.

Mesela, şifayi veren Allah'tır, ama doktorun eliyle veya ilaçların eliyle vermektedir. Sebeplere müracaat etmezse, bu durumda iyileşmeler mucize olur ve herkes ister istemez iman eder.

Hem yine, rızkımızı veren de Allah'tır. Ama hepimiz ekmek için iş peşinde koşuyoruz. Hiç kimse, "Nasıl olsa rızkı veren Allah'tır" deyip yatmıyor. Çalışmayan, kâinattaki adetullah kanunlarına uymayanlar zelil olurlar. Muhtaç olmamak için çalışmak, hasta olunca ilaç kullanmak tevekkülün muktezasıdır. Ders çalışmadan imtihanı kazanmak, ağaç dikmeden meyve almak almak mümkün değildir.

Cenab-ı Hakk’ın emirlerini yerine getiren, sadece ahirete çalışan ancak kevnî şeriatı terk eden bir Müslüman dünyada muvaffak olamayacağı gibi, kevnî şeriata sımsıkı sarılıp da İslam şeriatını terk ederek sadece dünyaya hasr-ı nazar eden biri de ebedî saadeti kaybedip perişan olacaktır. Allah her iki âlemde de saadeti ancak her iki şeriata sarılana veriyor.

İşte bunun gibi, hidayeti veren Allah, sebepler olarak peygamberleri göndermiş ve tebliğ etmiştir. Peygamber Efendimiz (asm)'den sonra peygamber gelmediği için, bu mühim vazifeyi onu varisi olan âlimler ve diğer müminler yapmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...