Cenab-ı Hakk'ın isimlerinin bizde daha çok tecelli etmesi için ne yapmalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın isimleri, zaten insanın mahiyet aynasında tecellî ediyor. Burada mühim olan bizim kuvvetli ve tahkiki bir imanla bu tecellileri görmemiz ve göstermemizdir.

Kâfir, küfür ve itikatsızlığı ile var olan o tecellileri sadece örter, üstüne gaflet perdesi çeker, yoksa imha edip üstünden atamaz.

Yirmi Dördüncü Söz'de geçen şu ifadeleri de hatırlayalım:

“Şeriat ve Sünnet-i Seniyyenin ahkâmları içinde cilveleri intişar eden esmâ-i hüsnânın her bir isminin feyz-i tecellîsine bir mazhar-ı câmi’ olmaya çalış.”

Üstad Hazretleri bu dersinde insanın bazı esmâya çalışarak mazhar olacağını ifade ediyor.

Allah (cc.) mükrimdir, kullarına ihsanda bulunur, onların da birbirine ikram etmesinden memnun olur. İkram eden, Allah’ın "Kerîm" ismine mazhar olur.

Cenâb-ı Hak nihâyetsiz merhamet sahibidir, affedicidir ve affetmeyi çok sever, insanların da birbirlerini affetmesini ister, affedenleri sever. İnsanları affeden "Afuv" ismine mazhar olur. Allah Settar'dır, kullarının kusurları örter. Kulların da birbirlerinin kusurları örtmesini ister. İnsanların kusurlarını örten "Settar" ismine, mazhar olur. Her işinde âdil olan “Adl” ismine mazhar olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karakan

Evet ama şöyle bir durumda var..bi isim ya da bir kaç isim bi insanda ya da herhangi bir olguda daha çok baskındır. Hayy,Kayyum; Adl, Hakem..v.s isimleri HER İNSANDA tecelli etmesine rağmen, Üstadımızın ifadesiyle Hayy ismi Abdulkadir Geylani Hazretlerinde, Kayyum ismi İmamı Rabbani Hazretlerinde, Adl ve Hakem ismi İmamı Azam hazretlerinde daha baskındır, galiptir. Hatta Üstadımızda Hizmeti Kuraniyenin dellalı olduğum anlarada Rahim ve Hakim ismine mazhar olduğunu söylüyor...yine Üstadımızın ifadesiyle, nasıl ki isim dairesinden sıfat dairesine kadar, sıfat dairesinden şuun dairesine kadar 70 bine yakın nurani perdeler varsa, her ismin de böyle tecelli dereceleri var..odamızı aydınlatan lamba, Münevvir(en basit manasıyla Nurlandıran, aydınlatan demek) ismine mazharken, dünyamızı aydınlatan güneşte Münevvir ismine mazhardır ama güneş o isme büyüklük derecesi olarak öyle bir mazhardır ki, çıplak gözle bakamayız o güneşe.. Ama lamba için aynı şey söz konusu değildir.. Yine en basit manasıyla güzelleştiren demek olan Mücemmil isminin her hangi bi insandaki tecellisiyle Hz.Yusuf(a.s) Efendimiz de ki tecellisi bir değildir. Farkındalık şuuruyla düşünüldüğü zaman bi insan bunun farkındada olmayabilir. bi adam kafir de olsa onda Hakim ismi daha baskın tecelli edebilir ve ilim sahasında müslümanlardan çok daha fazlada başarı kazanabilir.. bu başarıları o insanın kendisi ve savunduğu düşünce akımı v.s hak etmese de onda tecelli eden o isim hürmetine başarılı olur o sahada. Abilerimizin dediği gibi gaflet perdesi aralanırsa o tecelliler daha net görülür. ama hususi bi ismi zikreden insanda BİR MÜDDET sonra o ismin tecellileri daha net görülür. bunu hem kendi ve hem de etrafındakiler hisseder...Hakim ismine devam edenin muhakeme gücünün artması, olaylara farklı açılardan bakması ya da Rahman, Rahim ya da Rauf ismlerini hususi virdi yapanların merhamet duygukarının artıp insalara o açıdan yaklaşması; Kuddüs ismine devam edenin maddi ve manevi pisliklerden Allah'ın izniyle daha rahat arınması olan şeylerdir..bu söylenenler bu isimlerin sonsuz manalarını ve gizli sırlarını daraltmış olmasın. misal olsun diye söylüyorum. Hakim ismini çekende veseaire böyle olur diye..insanın kendinde tecelli eden isimlerin derecesi ve kuvveti Allah'ın izniyle artabilir...bir zamanlar hiç birşeyi ezberinde tutamayan Hz Ali (r.a) Efendimizin, Efendimiz(s.a.v)'in tavsiyesi üzerine yaptığı duayla daha sonra duyduğu ve okuduğu hiç birşeyi unutmamıştır.....bu örnekler çoğaltılabilir.... selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...