Cennetin lezzetleri cismani midir, ruhani midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cennetteki cismaniyet ile dünyadaki cismaniyet arasında çok fark vardır. Cenneteki cisimler idrakli ve şuurlu olup, aynı zamanda latif ve nurani olacaklardır. Dünyadaki cisimler, hem idraksiz ve şuursuz, hem de kesif ve katıdırlar. Bu da bir çok kayıt ve kısıtlamayı beraberinde getiriyor.

Yani cennetin cisimleri ruh olmayacak, ama ruh gibi latif ve nurani olacaklar. Ceset ile ruh bir birine yakın, bir halette bulunacak, ama asla cismaniyetini kaybetmeyecek.

Mesela, dünyada cesedimiz maddi ve kesif olduğu için bir anda iki işi göremez, aynı anda birkaç mekanda bulunamaz, ama cennette cesedimiz yine ceset olarak nurani ve latif olacağı için bir anda binlerce işi görecek, aynı anda milyonlar mekanda dolaşabilecektir. Bu sebeple ruh olmakla, ruh gibi olmayı iyi ayırmak lazım.

Cennette her şey ruh değil, ruh gibi nurani ve latif olacaklardır. Zaten nuraniyet ve letafet ruhun bir vasfıdır, onun aynısı ve cevheri değildir; bu sebeple aynı vasıf maddede de olabilir. Nitekim röntgen şuaı, ışık hüzmeleri maddi olmasına rağmen, aynı ruh gibi bir çok özelliğe sahiptirler. Dünyada bile bunun örnekleri varken ebed alemi olan cennette neden olmasın acaba.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

sultansel
"Nitekim röntgen şuaı, ışık süzmeleri maddi olmasına rağmen aynı ruh gibi bir çok özelliğe sahiptirler." Örneği harika olmuş. Çok güzel.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...